Logo
czwartek, 23 maja 2019
św. Apostoła Szymona Zeloty
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Arcybiskup Jakub z wizytą w Kazachstanie
Aktualności
23-05-2017

Arcybiskup Jakub z wizytą w Kazachstanie

W dniach 17 – 19 maja JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub przebywał na zaproszenie JE Najprzewielebniejszego Metropolity Astanajskiego i Kazachstańskiego Aleksandra w Kazachstanie. Arcybiskupowi towarzyszył sekretarz Kancelarii Arcybiskupiej ks. mitrat Mikołaj Podolec oraz protodiakon Wiaczesław Perek. Delegacja polskiej Cerkwi uczestniczyła w uroczystych obchodach 145 – tej rocznicy ustanowienia diecezji turkmenistańskiej oraz jubileuszu 60 – tych urodzin Metropolity Aleksandra.


Głównym punktem wizyty Władyki Jakuba w stolicy Kazachstanu Astanie, była Boska Liturgia w Katedrze Zaśnięcia Bogurodzicy, która celebrowana była 18 maja. Nabożeństwu przewodniczył głowa Metropolitalnego Okręgu w Republice Kazachstanie Metropolita Aleksander. Ponadto w nabożeństwie uczestniczyli licznie przybyli biskupi z Patriarchatu Moskiewskiego, a także z lokalnych Cerkwi autokefalicznych: Antiochii, Bułgarii oraz Cypru.


Szczególnym wydarzeniem towarzyszącymi jubileuszowym uroczystościom było przywiezienie z Rosji cudotwórczej ikony Bogurodzicy "Zmiękczenie złych serc", z której nieprzerwanie od ponad 20 lat wypływa w cudowny sposób pachnące miro.


19 maja Arcybiskup Jakub wraz z towarzyszącymi mu duchownymi z Polski uczestniczył także w nabożeństwie żałobnym w byłym Akmolińskim obozie koncentracyjnym dla kobiet "Ałżyr". W latach stalinowskich represji zginęło tam kilkanaście tysięcy kobiet w tym ok. 2,5 tyś z Polski. Wiele z nich oddało życie za wiarę w Chrystusa, przez co zaliczone zostały w poczet Męczenników i Wyznawców Kazachstańskich.


Metropolitalny Okręg w Republice Kazachstanie istnieje w obecnej formie od 10 lat i jest częścią składowa Patriarchatu Moskiewskiego. W skład synodu wchodzi 11 biskupów na czele z Metropolitą Aleksandrem. Przyjmuje się że 25 % obywateli Kazachstanu określa siebie prawosławnymi.

 

Więcej o prawosławiu w Kazachstanie na stronie Metropolii


protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Antoniego Reznika (kliknij tutaj)