Logo
wtorek, 18 grudnia 2018
św. Sawy Oświeconego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Drugi dzień Pięćdziesiąstnicy – dzień Świętego Ducha
Aktualności
05-06-2017

Drugi dzień Pięćdziesiąstnicy – dzień Świętego Ducha

5 czerwca, drugiego dnia święta Pięćdziesiątnicy zwanego Dniem Świętego Ducha JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku.

Po Liturgii odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne – molebien w intencji proboszcza gródeckiej parafii ks. mitrata Mikołaja Ostapczuka, który w tym roku obchodzi jubileusz 45 – lecia święceń kapłańskich. Władyka Jakub w w dowód uznania za trud jaki niesie w swojej codziennej pasterskiej pracy ks. Mikołaj podarował mu ikonę Przenajświętszej Bogurodzicy, życząc jednocześnie aby Była ona zawsze nieustającą Orędowniczką jego domowej cerkwi.

Wśród licznych pozdrowień pod adresem Jubilata szczególne były te od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, który nagrodził ks. Mikołaja w imieniu Ministra Kultury złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami".

Ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk urodził się 16 grudnia 1951 r. w Rakowiczach. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wstąpił w związek małżeński z Walentyną Troc. Święcenia diakońskie (29 maja 1972 r.) oraz kapłańskie (11 czerwca 1972 r. ) otrzymał z rąk JE Najprzewielebniejszego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora. Pierwszą parafią ks. Mikołaja była parafia pw. św. Marii Magdaleny w Elblągu. Następnie w latach 1982 – 83 był wikariuszem parafii pw. św. Aleksandra w Sokółce. W 1983 r. mianowany został proboszczem parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Zabłudowie. Od września 1990 r. jest proboszczem parafii pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku.

Ks. Mikołaj jest kapelanem rolników oraz zastępcą dziekana okręgu gródeckiego. Jest także członkiem metropolitalnej Komisji opieki nad zabytkami.

Ks. Mikołaj był wielokrotnie nagradzany za prace dla dobra Cerkwi w tym: orderem św. Marii Magdaleny II stopnia oraz w 1999 r. prawem noszenia mitry.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Radosława Kuleszy (kliknij tutaj)