Logo
sobota, 15 grudnia 2018
św. pror. Abbakuma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Zmarł Arcybiskup Łódzki i Poznański Szymon
Aktualności
28-06-2017

Zmarł Arcybiskup Łódzki i Poznański Szymon

Dziś rano po długiej chorobie odszedł do Pana JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Łódzki i Poznański Szymon. 

Arcybiskup Szymon (Romańczuk) urodził się 12 sierpnia 1936 r. we wsi Guszczewnia (woj. Podlaskie). Ukończył studia filologiczne w Mińsku oraz Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. Wstąpił do męskiego monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej, gdzie 11 lutego 1970 r. został postrzyżony w małą schimę z imieniem Szymon. Święcenia diakońskie (15 II 1970 r.) oraz kapłańskie (22 II 1970 r. ) otrzymał z rąk śp. Metropolity Warszawskiego i całej Polski Bazylego.

Hieromnich Szymon pełnił funkcję inspektora Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, przewodniczącego Komisji ds. Wydawnictw i Prasy przy Radzie Metropolitarnej. Podniesiony do godności ihumena w 1973 r. i archimandryty w 1979 r. W tym samym roku na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej
obronił rozprawę doktorską na temat „Prawosławie w twórczości Dostojewskiego”.


26 listopada 1979 r. w metropolitarnym soborze św. Marii Magdaleny miała miejsce chirotonia biskupia archimandryty Szymona na biskupa lubelskiego - wikariusza diecezji warszawsko - bielskiej. Decyzją św. Soboru Biskupów PAKP mianowany został 18 sierpnia 1981 r. zwierzchnikiem diecezji łódzkiej i poznańskiej. 8 czerwca 1993 r. podniesiony został do godności arcybiskupa. Władyka Szymon był wykładowcą Uniwersytetu Łódzkiego i członkiem Rady Naukowej leksykonu „Idee w Rosji”. W 2016 r, był członkiem delegacji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Święty i Wielki Sobór Kościoła Prawosławnego.
 

Boska Liturgia oraz obrzęd pogrzebu zmarłego Arcybiskupa odbędzie się 1 lipca (sobota) o godz. 9:00 w Katedrze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

protodiakon Wiaczesław Perek