Logo
czwartek, 13 grudnia 2018
św. Apostoła Andrzeja
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Dekanalne obchody 70-tej rocznicy Akcji Wisła w Pasłęku
Aktualności
28-07-2017

Dekanalne obchody 70-tej rocznicy Akcji Wisła w Pasłęku

Z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Arcybiskup Białostockiego i Gdańskiego Jakuba, 21 lipca w parafii św. Onufrego w Pasłęku odbyły się dekanalne obchody 70-tej rocznicy Akcji Wisła. Pasłęk jest jedną z parafii założonych w wyniku przeprowadzenia tej akcji i obecnie skupia najwięcej parafian z dekanatu gdańskiego, które pamiętają te tragiczne wydarzenia.

Uroczystości rozpoczęły się Boską Liturgią, którą odprawił ks. prot. Sławomir Tomaszuk – proboszcz parafii św. św. Niewiast Miro Niosących w Czarnej Białostockiej (wcześniej proboszcz parafii św. Onufrego w Pasłęku), któremu asystowali: ks. prot. Witalis Leończuk – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Braniewie, ks. prot. Dariusz Jóźwik – dziekan dekanatu gdańskiego, proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku, ks. prot. Daniel Popowicz – proboszcz parafii wojskowej św. Jerzego w Gdańsku, ks. prot. Marek Antonowicz – proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Elblągu i św. Onufrego w Pasłęku oraz ks. Radosław Kondraciuk – proboszcz parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Ornecie i św. Włodzimierza w Morągu.

W trakcie Liturgii śpiewały dwa chóry, parafialny z Pasłęka oraz zaproszony chór parafii Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim.  Po Ewangelii zostało odczytane Przesłanie Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Z OKAZJI 70 ROCZNICY TRAGEDII Akcji „Wisła” Do Czcigodnego Duchowieństwa, Miłujących Boga Mnichów i Wszystkich Wiernych. W liście tym  podkreślono heroizm przesiedlonych ludzi, którzy odkładali wszystko, by móc zorganizować życie religijne w nowych miejscach ich życia. List nawołuje nas do uczczenia ofiar oraz pamięci o historii, dzięki której możemy zrozumieć teraźniejszość. Mówi też, by wraz z pamięcią o tych tragicznych wydarzeniach podążało wybaczenie.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii dziekan gdański, ks. prot. Dariusz Jóźwik odczytał krótki referat na temat Akcji „Wisła” i dramatu ludzkiego, który był z nią nierozerwalny. Po referacie chór z Bielska Podlaskiego zaśpiewał koncert muzyki cerkiewnej, który przyniósł wiele wzruszeń i łez radości oraz miłości.

Dyrygentka chóru, Marta Zinkiewicz przyjmując podziękowanie za te chwile radości duchowej zwróciła się ze słowami radości i dziękczynienia ku parafianom dekanatu gdańskiego. Podkreśliła jak wielką rzecz stworzyli - mimo że na tych terenach są bardzo małe parafie, położone daleko od siebie, zorganizowane w tragicznych okolicznościach i warunkach, to jednak one istnieją, została zachowana wiara i miłość do Boga, które jest bardzo ciężko utrzymać w diasporalnych parafiach.

Ks. prot. Marek Antonowicz po koncercie zaprosił wszystkich na agapę przygotowaną przez wiernych całego dekanatu, gdzie wraz z przybyłymi gośćmi dzieliliśmy się radością Boskiej Liturgii oraz wspomnieniami z minionych lat. Był to również czas, kiedy chór z Bielska Podlaskiego prezentował swe umiejętności poprzez śpiew folkowy, a wierni z Warmii i Pomorza odpowiadali pieśniami, które zachowały się w ich pamięci. 

ks. Radosław Kondraciuk

fotoreportaż (kliknij tutaj)