Logo
czwartek, 21 czerwca 2018
św. Wielkomęczennika Teodora Stratelatesa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Podlaskie spotkania leśników z prawosławnym duchowieństwem
Aktualności
02-09-2017

Podlaskie spotkania leśników z prawosławnym duchowieństwem

Podlaskie spotkania leśników z prawosławnym duchowieństwem tym razem odbyło się 31 sierpnia w siedzibie nadleśnictwa Krynki w Poczopku. Seminarium poświęcone leśnictwu oraz zasadom współczesnej gospodarki leśnej objęte było honorowym patronatem JE Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

W spotkaniu uczestniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz, duchowni z diecezji białostocko – gdańskiej oraz warszawsko - bielskiej, a także nadleśniczy z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Seminarium rozpoczął nadleśniczy Aleksander Lickiewicz przywitaniem gości oraz krótką prezentacją multimedialną opowiadającą o pracy leśników w tej części Puszczy Knyszyńskiej. Następnie Arcybiskup Jakub odczytał pozdrowienia od nieobecnego Metropolity Sawy, w którym Zwierzchnik Cerkwi w Polsce wyraził wielkie uznanie dla pracy leśniczych jako gospodarzy naszej wspólnej własności, jaką są lasy. W dowód wdzięczności za niesiony trud Arcybiskup Jakub odznaczył w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP Nadleśniczego Aleksandra Lickiewicza orderem św. Marii Magdaleny II stopnia.

Jednym z punktów Podlaskiego spotkania leśników z duchowieństwem było nabożeństwo dziękczynne — molebien w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Krynkach w intencji leśników oraz ich rodzin, któremu przewodniczył Biskup Grzegorz. 

Organizacja spotkań podlaskich leśników z prawosławnym duchowieństwem wpisała się już w tradycję Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Zastępca dyrektora ds. rozwoju Andrzej Gołembiewski podkreślił, iż tego typu konferencje służą inicjowaniu forum współpracy na rzecz lasów oraz popularyzowaniu wiedzy na temat współczesnego leśnictwa i gospodarki leśnej.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)