Logo
czwartek, 21 czerwca 2018
św. Wielkomęczennika Teodora Stratelatesa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»św. Aleksandra Newskiego w Sokółce
Aktualności
13-09-2017

św. Aleksandra Newskiego w Sokółce

12 września w dniu święta św. Aleksandra Newskiego, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Aleksamndra Newskiego w Sokółce. U bram cerkwi, prócz młodzieży, Arcybiskupa przywitali też z-cy burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk i Antoni Stefanowicz, dziękując w imieniu całej społeczności miasta za wizytę i duchową opiekę. Do podziękowań hierarsze przyłączyli się także włodarz Wasilkowa Mirosław Bielawski oraz jego z-ca i zarazem prezes stowarzyszenia LGD Szlak Tatarski, Piotr Bujwicki. Tradycyjnie już, na progu świątyni chlebem i solą przywitał Władykę starosta cerkiewny Anatol Horosz oraz proboszcz, ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Arcybiskupią Liturgię śpiewem uświtnił parafialny chór pod kierownictwem diakona Michała Fiedziukiewicza.

Po uroczystej procesji, z przesłaniem do wiernych zwrócił się Arcybiskup Jakub. Odnosząc się do słów kazania ks. Grzegorza Misijuka, uwydatnił różnice sprawowania władzy, akcentując jak bardzo pobożnym, skromnym i oddanym narodowi był św. Aleksander. Gotów był upokorzyć się sam, narażając własne życie, by ratować swoich poddanych. 

- (...) To przykład mądrej władzy. Władzy, która nie jest celem samym w sobie, a której celem jest zbawienie własne i zbawienie bliźnich. Celem jest prawdziwa wiara i życie wieczne a nie życie tu na ziemi. Dlatego też wszystkie działania, które nie są zrozumiane z pozycji stratega, z pozycji polityka, są zrozumiane z pozycji człowieka wierzącego. I właśnie tak miało to miejsce w czasach św. Aleksandra, którego pamięć dziś świętujemy. Obchodzimy pamięć świętych nie dlatego żeby wspomnieć historię i odległe czasy, ale przede wszystkim dlatego, by zaczerpnąć mądrość i przykład do swojego życia. Mądrością, którą powinniśmy zaczerpnąć z życia św. Aleksandra, jest to, by celem naszego życia było zbawienie. Wówczas wszystko, co będziemy robili tu na ziemi będzie właściwie ukierunkowane (...) - powiedział Władyka. 

Na zakończenie Władyka Jakub podziękował za obecność na nabożeństwie przedstawicielom władz samorządowych, proboszczowi, wszystkim duchownym, chórowi oraz zgromadzonym wiernym, młodzieży i dzieciom. Pozdrowił też z dniem niebiańskiego patrona wszystkich Aleksandrów, w tym ks. mitrata Aleksandra Klimuka z Ostrowa Północnego oraz protodiakona Aleksandra Łysynkiewicza z Białegostoku.

 

Adam Matyszczyk

fotoreportaż autora (kliknij tutaj)

więcej fotografii na stronie http://www.cerkiew-sokolka.pl/