Logo
sobota, 17 listopada 2018
św. Joanicjusza Wielkiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczysta procesja z okazji XXV rocznicy przeniesienia Relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku
Aktualności
21-09-2017

Uroczysta procesja z okazji XXV rocznicy przeniesienia Relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku

Tegoroczne święto rozpoczęło się na białostockim Rynku Kościuszki. Tuż obok ratusza zebrało się kilka tysięcy wiernych na czele z Arcybiskupem Jakub oraz Arcybiskupem Eugeniuszem, aby przywitać św. Relikwie, które w okresie letnim spoczywają w Monasterze w Zwierkach. Uroczysta procesja z Relikwiami św. Gabriela, którą przeszła białostockim deptakiem i ulicą Lipową poprzedzona była szkolną orkiestrą dęta oraz kilkudziesięcioma duchownymi z Białegostoku i okolic.

Całonocnemu czuwaniu w Katedrze przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Metropolita Astany i Kazachstanu Aleksander. W nabożeństwie uczestniczyli ponadto JE Najprzewielebniejsi Arcybiskupi: Lubelski i Chełmski Abel, Wierejski Eugeniusz (Patriarchat Moskiewski), Brzeski i Kobryński Jan, Białostocki i Gdański Jakub oraz Biskup Supraski Grzegorz.

Arcybiskup Jakub jeszcze przed rozpoczęciem świątecznego nabożeństwa powiedział, że przeniesienie Relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku w 1992 r. było wydarzeniem na niespotykaną dotąd w naszym mieście skalę. W uroczystej procesji uczestniczyło wtedy około 100 tysięcy osób. Pojawienie się Relikwii w Białymstoku odbiło się także na życiu duchowym naszych dzieci i młodzieży. Arcybiskup zachęcał wszystkich, aby nie zapominali o wielkim Skarbie, jaki spoczywa w katedralnej świątyni.

Nabożeństwo Całonocnego czuwania swym śpiewem upiększyły trzy chóry: katedralny Aksion i młodzieżowy oraz chór młodzieżowy z Bierestowicy na Białorusi.

protodiakon Wiaczesław Perek

 

fotoreportaż (kliknij tutaj)

 

videoreportaż  film 1    film 2    film 3