Logo
sobota, 15 grudnia 2018
św. pror. Abbakuma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»XXV rocznica przeniesienia Relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku
Aktualności
24-09-2017

XXV rocznica przeniesienia Relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku

22 września w białostockiej Katedrze pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości XXV rocznicy przeniesienia z Grodna do Białegostoku relikwii św. męcz. Gabriela. Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Metropolita Astanajski i Kazachstański Aleksander. W uroczystościach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel, Arcybiskup Wierejski Eugeniusz, Arcybiskup Grodzieński i Wołkowyski Artemiusz, Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, Arcybiskup Brzeski i Kobryński Jan oraz JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz.


W słowie skierowanym do wiernych Metropolita Aleksander przypomniał, że świętymi mogą zostać i mężczyźni i kobiety, bogaci i biedni, zarówno dorośli, jak i też dzieci. Zdaniem zwierzchnika Cerkwi w Kazachstanie, Łaska Świętego Ducha spoczywa na różnych ludziach bez znaczenia gdzie żyją i co robią. Cechą wspólną świętych jest ich bezgraniczne oddanie się woli Bożej.

Po zakończonej Boskiej Liturgii Arcybiskup Jakub podziękował przybyłym Hierarchom za wspólną modlitwę. Gospodarz diecezji białostocko – gdańskiej podziękował także organizatorom uroczystej procesji witającej św. Relikwie a byli nimi proboszcz Katedry ks. mitrat Jan Fiedorczuk oraz diecezjalne Bractwo Młodzieży Prawosławnej.


Przeniesienie relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku możliwe było dzięki staraniom ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy 22 września 1992 r. Relikwie na rękach duchowieństwa pokonały kilkadziesiąt kilometrów, aby spocząć w białostockiej Katedrze. Przeniesieniu Relikwii patrona dzieci i młodzieży towarzyszyło około 100 tysięcy wiernych. Od dwudziestu pięciu lat co wtorek w Katedrze odprawiane jest specjalne nabożeństwo – akatyst ku czci Świętego.


Rocznica przeniesienia św. Relikwii była impulsem do powstania wyjątkowej galerii fotografii. Zdjęcia umieszczone na ogrodzeniu białostockiej Katedry przedstawiają uroczystości związane ze św. Gabrielem. Pomysłodawcą tej plenerowej wystawy był fundacja „Oikonomos”, natomiast autorami zdjęć wszyscy ci, którzy nadesłali swoje prace na adres fundacji. Wystawę oglądać będzie można przez najbliższy miesiąc.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)