Logo
sobota, 15 grudnia 2018
św. pror. Abbakuma
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczystości ku czci apostoła Jana Teologa w monasterze w Supraślu
Aktualności
09-10-2017

Uroczystości ku czci apostoła Jana Teologa w monasterze w Supraślu

9 października w Supraskim Monasterze Zwiastowania Bogurodzicy uroczyście obchodzono święto patronalne Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Nabożeństwom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej. Śpiewał chór parafii przymonasterskiej pod dyrygenturą protodiakona Jarosława Makala. W przededniu święta sprawowane było Całonocne czuwanie, a Boską Liturgię poprzedziło poświęcenie wody.

W czasie Liturgii, po wysłuchaniu świątecznego fragmentu Ewangelii wg Jana, do zebranych wiernych, zwrócił się ks. Andrzej Popławski, wikariusz Parafii Św. Ducha w Białymstoku. Duchowny przybliżył żywot i twórczość Patrona. Było to miłym akcentem święta i swego rodzaju małym wykładem z patrologii i Pisma Świętego Nowego Testamentu. Ojciec Andrzej podkreślił, że księgi Nowego Testamentu, pochodzące spod pióra apostoła Jana, uważa się za najpiękniejsze świadectwo jakie pozostawili po sobie apostołowie. Za swą ewangeliczną naukę o Bogu Słowie zwie się Apostoła Jana „Bogosłowem” (Teologiem). Cerkiew nazywa go również Apostołem Miłości przez szacunek dla jego nauczania bazującego na jego słowach, że Bóg jest miłością (1J 4, 8). Służbą tej Miłości wypełnione było całe życie apostoła. Za swą ofiarną miłość i dziewiczą czystość był szczególnie umiłowanym i najbliższym uczeniem Zbawiciela. Ewangelia wg Jana różni się od trzech synoptycznych Ewangelii Mateusza, Marka i Łukasza. 

Na zakończenie uroczystości Biskup Andrzej podziękował przybyłemu duchowieństwu i wszystkim wiernym za wspólną modlitwę. W swoim kazaniu nawiązał do mnichów. Porównał wspólnotę mniszą do pierwszej wspólnoty Chrystusa z apostołami. 

Sławomir Kiryluk

fotoreportaż Marcina Surynowicza (kliknij tutaj)