Logo
wtorek, 18 grudnia 2018
św. Sawy Oświeconego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Lubelskiej Ikony Bogurodzicy
Aktualności
24-10-2017

Lubelskiej Ikony Bogurodzicy

22 października w dniu święta Lubelskiej Ikony Bogurodzicy, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w Katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie. W nabożeństwie uczestniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel oraz JE Najprzewielebjniejszy Biskup Supraski Andrzej.

Arcybiskup Jakub w okolicznościowym kazaniu powiedział m.in. że jesteśmy tu w tej świątyni z potrzeby serca po to, by wspólnie się pomodlić. Przyjmując św. Eucharystię łączymy się mistycznie z samym Jezusem Chrystusem. Jest to zalążkiem tego, co oczekuje nas w życiu przyszłym. Jednakże wielu przybyło do lubelskiej Katedry, aby w szczególny sposób oddać cześć Bogurodzicy w jej lubelskiej ikonie.

Władyka Jakub zauważył, że w jednym z akatystów ku czci Bogurodzicy jest napisane, że Jezus Chrystus wypełnia wszystkie prośby swojej Matki, bowiem sam Bóg w prawie danym ludziom nakazał czcić swoich rodziców. Dlatego też tak wielu prosi Bogurodzicę o pomoc w trudnych chwilach mając nadzieję że zostaną one wysłuchane.

Historia Lubleskiej Ikony Bogurodzicy sięga czasów św. św. braci Cyryla i Metodego. Nauczyciele Słowian przynieśli ikonę ze sobą na Morawy w IX w. Po ich śmierci, uczniowie świętych braci, w obawie przed prześladowaniami ze strony rzymskokatolickich misjonarzy, przenieśli ją na Ruś. Na przełomie XVI i XVII w. gorący obrońcy prawosławia - bracia Konstanty i Iwan Ostrogscy przekazali ikonę w darze cerkwi Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Według innej wersji została ona przekazana tej świątyni w połowie XIII w. przez jej budowniczego księcia Daniela Romanowicza Galickiego. Przez długie lata Lubelska Ikona Matki Bożej cieszyła się wśród okolicznej ludności wielkim szacunkiem.

Otrzymała drogocenne ozdoby, a na jej cześć śpiewano wiele pieśni. W 1915 r. podczas działań wojennych prawosławni mieszkańcy Lublina uciekając w głąb Rosji wywieźli ze sobą część wyposażenia cerkwi Przemienienia Pańskiego. Lubelska Ikona Matki Bożej znalazła się w Monasterze Czudow w Moskwie, który został zniszczony w latach władzy radzieckiej. Tam urywają się losy cudownej ikony.

Życie religijne wśród prawosławnych zaczęło się odradzać w Lublinie w 1920 r., kiedy do miasta przybył prawosławny duchowny. Zaczęto uzupełniać wyposażenie cerkwi i naczynia liturgiczne. Najbardziej bolesna była jednak utrata Lubelskiej Ikony Matki Bożej. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności dwaj parafianie kupili na targu w Lublinie wierną kopię tej ikony. Zajęła ona miejsce oryginału w cerkwi Przemienienia Pańskiego.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)