Logo
środa, 16 stycznia 2019
św. pror. Malachiasza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Konsultacje duchowieństwa diecezji białostocko - gdańskiej
Aktualności
17-11-2017

Konsultacje duchowieństwa diecezji białostocko - gdańskiej

17 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyły się konsultacje duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Białostocko – Gdańskiej. Spotkaniu przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W zebraniu uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej.


Bezpośrednio po przywitaniu przez Arcybiskupa Jakuba przybyłego na konsultacje duchowieństwa, podsumowanie działalności przedstawili dziekani poszczególnych dekanatów: białostockiego ks. mitrat Jerzy Boreczko, gdańskiego ks. prot. Dariusz Jóźwik, gródeckiego ks. mitrat Jan Jaroszuk, sokólskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk i olsztyńskiego ks. prot. Jarosław Jaszczuk.

Podczas konsultacji poruszone zostały bieżące problemy poszczególnych parafii. Omówiono działalność komisji diecezjalnych ds. wydawnictw, tekstów liturgicznych i tłumaczeń oraz młodzieży. Zebrani w auli Centrum Kultury Prawosławnej mieli także okazję wysłuchać sprawozdania z działalności rady programowej diecezjalnego radio Orthodoxia.

Arcybiskup Jakub podsumowując spotkanie podkreślił że mijajacy rok był bogaty w wydarzenia które zostaną zapisane w historii diecezji. Do tych szczególnych hierarcha zaliczył m.in. poświęcenie krzyża na cerkwi św. męcz. Grzegorza w Białymstoku, poświęcenie kamienia węgielnego pod cerkiew św. Jana Teologa w Białymstoku, wyświęcenie cerkwi św. Jana Teologa w Supraślu oraz św. Jerzego w Białymstoku. Szczególnym wydarzeniem zdaniem Władyki była także pierwsza w historii diecezji chirotonia biskupia Władyki Andrzeja, która odbywał się we wrześniu tego roku w Białymstoku. 

Na zakończenie konsultacji Arcybiskup Jakub odznaczył za zasługi dla Cerkwi, orderem św. Cyryla i Metodego proboszcza parafii św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej ks. prot. Mikołaja Dejneko.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)