Logo
poniedziałek, 24 czerwca 2019
św. Ap. Bartłomieja i Barnaby
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Panichida za poległych w czasie I Wojny Światowej jeńców rumuńskich
Aktualności
05-12-2017

Panichida za poległych w czasie I Wojny Światowej jeńców rumuńskich

1 grudnia z inicjatywy kapitana Marius Chelmea, dowódzcy oddziału Black Bats z 228 Batalionu Obrony Powietrznej „Piatra Craiuliui”, przy aprobacie władz samorządowych oraz w porozumieniu z miejscowym proboszczem parafii prawosławnej na zabytkowym cmentarzu wojennym w Lidzbarku Warmińskim odprawiono Panichidę za poległych jeńców narodowości rumuńskiej.                              

W Rumunii pierwszy grudnia to Państwowe święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii (rum. Ziua Marii Uniri). W ten dzień upamiętnia się rezolucję zgromadzenia narodowego Rumunów z Transylwanii, Banatu, Kriszany i Maramuresz o unii z Rumunią w 1918 roku – tzw. „Wielkiego Zjednoczenia”. Uroczystości z okazji Wielkiego Zjednoczenia Rumunii są obchodzone zarówno przez Rumuńską Cerkiew Prawosławną która wniosła ogromny wkład w zjedoczenie jak również obejmują parady wojskowe i uroczyste wiece w głównych miastach a szczególnie w Bukareszcie i Albie Iulii.             

Obóz jeniecki Heilsberg (Lidzbark Warmiński) powstał późnym latem 1914 roku w pobliżu szlaku kolejowego, na wschodnich, wówczas niezabudowanych krańcach miasta. Przyczyną jego powstania była klęska armii gen. Aleksandra Samsonowa pod Tanennbergiem (Stębark). Komendantem obozu był generał – major w stanie spoczynku Fredrich Imme a załągę stanowiła 2 kompania XXI Batalionu piechoty Landsturmu. Obóz składał się z dwóch części, podzielonych arterią drogi w kierunku dzisiejszego miasta Bartoszyce. W części północnej znajdowały się baraki mieszkalne dla jeńców, warsztaty, kuchnia plowa, pralnia, boiska sportowe,  biblioteka, wszystko to przedzielone było ogrodzneiem za którym znajdowały się baraki dla strażników obozowych. Łącznie obóz mógł pomieścic 15.000 osób. Po południowej stronie drogi znajdował się lazaret, a na południowy wschód od lazaretu urządzono cmentarz.          

W wyniku bardzo ciężkich warunków pracy oraz chorób śmiertelność wśród jeńców była bardzo duża.  Z zachowanych metryk zgonów wynika że na cmentarzu spoczywa: 2081 Rosjan, 506 Rumunów, 49 Brytyjczyków, 43 Francuzów, 19 Włochów, 8 Serbów, 45 Belgów.   

W Polsce stacjonuje obecnie 120 rumuńskich żołnierzy którzy na co dzień pełnią służbę w Batalionowej Grupie Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

ks. Jarosław Jaszczuk