Logo
wtorek, 23 października 2018
św. Ambrożego Optyńskiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Rekolekcje dekanatu gdańskiego
Aktualności
07-12-2017

Rekolekcje dekanatu gdańskiego

Z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszy Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego w dniu 6 grudnia odbyły się rekolekcje i konferencja duchowieństwa dekanatu gdańskiego. Jest to dzień, kiedy gdańska cerkiew obchodzi pamięć swojego patrona – św. Mikołaja Cudotwórcy (wg nowego stylu).

Rekolekcje rozpoczęły się od spowiedzi kapłanów oraz licznie przybyłych do świątyni wiernych. Słowo w czasie Boskiej Liturgii wygłosił ks. Marek Antonowicz – proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Elblągu i św. Onufrego wielkiego w Pasłęku. Zwrócił on szczególną uwagę na tragiczne w skutkach zniszczenie prawdziwego obrazu św. Mikołaja Cudotwórcy w dzisiejszym świecie. To na ans spoczywa obowiązek, by przekazać naszym bliskim, dzieciom, a także całemu światu poprzez własne życie wzór chrześcijańskich cnot, jakimi się wyróżniał prawdziwy św. Mikołaj.

Po zakończonej Boskiej Liturgii rozpoczęła się konferencja duchowieństwa pod przewodnictwem ks. prot. Dariusza Jóźwika – proboszcza parafii w Gdańsku i dziekana dekanatu gdańskiego. Konferencja rozpoczęła się modlitwą i odczytaniem referatu pt. „Czyn otpiewanija. Pogrzeb – praktyka w parafiach.” Referat został przygotowany przez ks. Radosława Kondraciuk – proboszcza parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Ornecie. Referat poruszył kwestie ujednolicenia praktyki kapłańskiej w czasie otpiewanija, a zarazem zachowania pewnych zwyczajów, które od lat zaistniały w parafiach, a nie są sprzeczne z ustawem – normami kanonicznymi Cerkwi.

Po odczytaniu i dyskusji na temat referatu, kapłani złożyli krótkie sprawozdania na temat funkcjonowania ich parafii i problemów, z którymi się spotykają. Omówiono też plany na przyszły rok dotyczące pielgrzymek, wizyt, świąt oraz innych inicjatyw w dekanacie. 

ks. Radosław Kondraciuk