Logo
środa, 16 stycznia 2019
św. pror. Malachiasza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Upamiętnienie św. prof. Andrzeja Łapko
Aktualności
14-12-2017

Upamiętnienie św. prof. Andrzeja Łapko

13 grudnia w dniu modlitwenj pamięci św. ap. Andrzeja Pierwszego Powołanego, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odwiedził Niepubliczną Szkołe Podstawowa im. Cyryla i Metedego w Białymstoku. W szkolnej kaplicy ku zci św. Braci Arcybiskup odprawił nabożeństwo żałobne – Panichide w intencji śp. Prof. Andrzeja Łapko oraz pozostałych zmarłych członkach Bractwa św. Cyryla i Metodego. Po nabożeństwie Władyka poświęcił pamiątkową tablicę na cześć śp. Prof. Andrzeja Łapko którą umiejscowiona została w szkolnej cerkwi. 

Arcybiskup Jakub podziękował przewodniczącemu Bractwa Bazylemu Piwnikowi za poimysł upamiętnienia osoby Andrzeja Łapko. Zwracają się do zebranych w kaplicy dzieci, Arcybiskup powiedział m.in. że śp. Profesor może być dla nich przykładem pokornego naukowaca, który pomimo osiągniecia szczytów w karierze naukowej zawsze był zawsze blisko ludzi i bezgranicznie oddany Cerkwi. 

Prof. dr. hab. inż. Andrzej Łapko był przewodniczącym Bractwa św. Cyryla i Metodego w latach 2003 – 2014. Dzięki jego staraniom, determinacji oraz stanowczości powołana została do zycia fundacja Oikonomos oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Cyryla i Metedego w Białymstoku. W uznaniu jego zasług na niwie naukowej, jego imiemiem nazwano także laboratorium Katedry Konstrukcji Budowlanych na Politechnice Białostockiej. Andrzej Łapko zmarł w 2014 r. po ciężkiej chorobie w wieku 66 lat. 

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż diakona Piotra Makala (kliknij tutaj)