Logo
środa, 16 stycznia 2019
św. pror. Malachiasza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Święto białostockiej Katedry św. Mikołaja
Aktualności
20-12-2017

Święto białostockiej Katedry św. Mikołaja

19 grudnia w dniu modlitewnej pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy, Arcybiskupa Miry Licejskiej odbyły się parafialne uroczystości białostockiej Katedry św. Mikołaja. Nabożeństwom Całonocnego czuwania oraz Boskiej Liturgii przewodniczył JE Wielce Błogosławiony Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W nabożeństwach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi: Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz oraz Biskup Supraski Andrzej. Po zakończonej Liturgii odbyła się procesja z ikoną Świętego Cudotwórcy wokół Katedry.

Metropolita Sawa w okolicznościowej homilii powiedział m.in.  że prawdziwa, historyczna postać św. arcybiskupa Mikołaja powinna być dla nas przykładem pobożności, skromności oraz niezachwianej wiary w Boga. Zdaniem Eminencji podobnymi cechami charakteryzowali się nasi przodkowie zamieszkujący Podlasie. Dlatego też, jak podkreślił Eminencja, nie należy się wstydzić naszych prawosławnych zwyczajów, gdyż one umacniają nas w wierze naszych przodków.

Zwierzchnik cerkwi w Polsce podziękował Arcybiskupowi Jakubowi za zaproszenie na święto, lecz szczególnie podziękował licznie zebranym w Katedrze dzieciom, zwłaszcza tym przybyłym z prawosławnej szkoły im. Cyryla i Metodego.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)