Logo
środa, 20 lutego 2019
św. Parteniusza Lampsakijskiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Premiera albumu „Kolory Prawosławia. Bułgaria”
Aktualności
10-01-2018

Premiera albumu „Kolory Prawosławia. Bułgaria”

10 stycznia w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyła się polska premiera albumu „Kolory Prawosławia. Bułgaria”. Z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba organizatorem wernisażu był konsul honorowy Republiki Bułgarii w Białymstoku Witold Karczewski – inspirator wydania albumu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej we współpracy z serwisem www.orthphoto.net. Spotkanie prowadziła dziennikarka TVP Białymstoku Katarzyna Popławska. Towarzyszyła mu multimedialna prezentacja albumu.

Spotkanie premierowe zaszczyciło swoją obecnością wiele osobistości. Obecni na nim byli m.in.: Arcybiskup Jakub, Ambasador Bułgarii w Polsce Emil Yalnazov z małżonką, podlascy duszpasterze przedsiębiorców: prawosławny – ks. Marek Wawreniuk i rzymskokatolicki – ks. Dariusz Wojtecki, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyńki, wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno, wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, konsul honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku Andrzej Parafiniuk, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Anatol Wap, wójt gminy Turośl Kościelna Grzegorz Jakuć. Licznie obecni byli przedsiębiorcy i wierni, pragnący nabyć album i dowiedzieć się więcej na temat Prawosławia w Bułgarii.

Po słowie wstępnym i powitaniu gości przez gospodarza spotkania – konsula Karczewskiego, z kilkoma kolędami wystąpił zespół „ZaTopieni w historii” z Topilca, który przybył na uroczystość wraz ze swym kierownikiem ks. Jarosławem Jóźwikiem – proboszczem parafii prawosławnej w Topilcu. Następnie prowadząca spotkanie Katarzyna Popławska przeprowadziła rozmowę z głównymi osobami zaangażowanymi w realizację albumu: Jarosławem Charkiewiczem – sekretarzem redakcji Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej i Aleksandrem Wasylukiem – prezesem stowarzyszenie OrtNet. W luźnej formie opowiadali oni o kulisach tej inicjatywy, której realizacja nie byłaby możliwa bez pomocy ze strony wielu osób i instytucji (z Polski i Bułgarii), z konsulem Karczewskim na czele. Mówili m.in. o konkursie fotograficznym na temat Prawosławia w Bułgarii oraz własnym wyjeździe studyjnym do tego kraju w celu rozstrzygnięcia konkursu, nawiązania kontaktów z bułgarskimi fotografikami i uzupełniania zdjęć do albumu.

Następnie swoimi refleksjami z zebranymi podzielili się: ambasador Yalnazov i arcybiskup Jakub. Obaj podkreślali duże znaczenie inicjatywy wydawniczej, która jest dobrym przykładem aktywizacji kontaktów między Polską i Bułgarią oraz między Cerkwiami prawosławnymi w tych krajach. Zwracali uwagę, że prezentowany album przybliża piękno bułgarskiego Prawosławia nie tylko mieszkańcom Polski, ale i samym Bułgarom. Dziękowali też wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.

Seria albumów pod ogólną nazwą „Kolory Prawosławia” została zainicjowana przez Warszawską Metropolię Prawosławną w 2011 roku. Poświęcona jest ona różnorodności i wielobarwności Prawosławia w różnych zakątkach świata. Do tej pory ukazały się albumy fotograficzne poświęcone Polsce, Rosji, Serbii, Gruzji, Rumunii oraz – najnowszy – Bułgarii.

W fotograficznej części liczącego blisko 200 stron albumu zostało zaprezentowanych ponad 150 zdjęć wykonanych przez 27 fotografików. Znalazły się w nim fotografie osiągnięć architektury sakralnej, wnętrz bułgarskich cerkwi, bułgarskich krajobrazów, ludzi i sytuacji, w których zostali oni sfotografowani, życia liturgicznego i sakramentalnego bułgarskiego Prawosławia, w tym te ważniejsze i mniej ważne wydarzenia związane z życiem Cerkwi prawosławnej w Bułgarii. Część fotograficzną albumu poprzedzają: „Słowo wstępne” metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy oraz „Wprowadzenie” pióra znanego polskiego slawisty prof. Aleksandra Naumowa. Album zawiera równoległe cztery wersje językowe: polską, bułgarską, angielską i rosyjską, co sprawia, że ma on szanse znaleźć swoich odbiorców praktycznie na całym świecie.

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne krajowe spotkania promujące album: w Warszawie i Lublinie oraz bułgarska promocja albumu w Sofii.

 

Jarosław Charkiewicz