Logo
czwartek, 3 grudnia 2020
św. Grzegorza Dekapolity
Znajdujesz się na: Strona główna»Ogłoszenia»35 - lecie młodzieżowego chóru Katedry św. Mikołaja
Ogłoszenia
10-04-2018

35 - lecie młodzieżowego chóru Katedry św. Mikołaja

13 kwietnia w Paschalny Piątek w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 35 – lecia istnienia młodzieżowego chóru Katedry. Uroczystości rozpoczną się nabożeństwem dziękczynnym – molebnem sprawowanym przez JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba. Tuż po nabożeństwie rozpocznie się koncert muzyki cerkiewnej o tematyce paschalnej.

Jubileuszowy koncert chóru młodzieżowego rejestrowany będzie przez diecezjalne radio Orthodoxia. Jubileusz chóru odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, firmie Kan oraz prywatnym darczyńcom.

Młodzieżowy chór Katedry św. Mikołaja w Białymstoku powstał z błogosławieństwa ówczesnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy w 1982 r. Jego pierwszym dyrygentem i założycielem był protodiakon Bazyli Dubec. W latach 1988 – 2007 z zespołem pracował protodiakon Aleksander Łysynkiewicz. Obecnie dyrygentką chóru jest Joanna Jurczuk. Chór tworzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz młodzież pracująca. Głównym celem chóru jest śpiew podczas nabożeństw. Jednakże chór często występuje poza murami świątyni biorąc udział w: Prawosławnych Wieczorach Kolęd w Operze i Filharmonii Białostockiej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, którego chór jest wielokrotnym laureatem w kategorii chórów parafialnych miejskich, Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej, a także w Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór kilkakrotnie dokonywał nagrań dla Telewizji Białystok oraz Radio Białystok. Ponadto występował w wielu miastach Polski jak: Warszawa, Rzeszów, Łódź, Lublin, Toruń, Tarnogród, Chełm, Biłgoraj czy Bielsk Podlaski, ale także za granicami kraju jak np. w Finlandii, Grecji i na Białorusi.

protodiakon Wiaczesław Perek