Logo
niedziela, 24 marca 2019
Sobota Akatystu, św. Sofroniusza patriarchy Jerozolimskiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Świąteczne nabożeństwa trzeciego dnia święta Paschy
Aktualności
10-04-2018

Świąteczne nabożeństwa trzeciego dnia święta Paschy

10 kwietnia, trzeciego dnia święta Paschy JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub przebywał na zaproszenie JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Bielskiego Grzegorza w Bielsku Podlaskkim w diecezji warszawsko – bielskiej. Hierarchowie przewodnoiczyli Boskiej Liturgii w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim.

Podczas Boskiej Liturgii z arcypasterskim słowem do wiernych zwrócił się Arcybiskup Jakub, który podkreślił znaczenie i ważność misterium Eucharystii. Hierarcha mówił, że zmartwychwstały Chrystus przychodzi do nas bardzo często, ofiarowując siebie w świętej Eucharystii. Natomiast każdy człowiek powinien zwrócić się w kierunku zmartwychwstałego Pana i przyjąć zaproszenie na Mistyczną Wieczerzę przez uczestnictwo w świętej Liturgii i świętej Eucharystii.

Na zakończenie Liturgii odbyła się procesja wokół cerkwi, podczas której obaj arcybiskupi pozdrawiali wiernych radosnym paschalnym pozdrowieniem Christos Woskresie. Arcybiskup Grzegorz podziękował Arcybiskupowi Jakubowi, duchowieństwu, władzom miasta oraz wszystkim zebranym za uczestnictwo w świątecznej Liturgii. Hierarcha zaakcentował wielką radość wynikającą z faktu łączącej wszystkich tajemnicy Paschy, potęgowanej przez język cerkiewnosłowiański, który mówi, iż w takim momencie „żyźń żytielstwujet” – życie świeci swą pełniąTa radość staje się jeszcze bardziej podniosłą, kiedy uświadomimy sobie realność pustego grobu, a zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi dozwól, czystym sercem śpiewać Tobie.

Również tego dnia, JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej sprawował Boską Liturgię w cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku. 

ks. Adam Dzienisiuk, protodiakon Wiaczesław Perek 

fotoreportaż Ireny Łozowik (kliknij tutaj)