Logo
wtorek, 1 grudnia 2020
św. męcz. Platona
Znajdujesz się na: Strona główna»Ogłoszenia»35 - lecie młodzieżowego chóru Katedry św. Mikołaja
Ogłoszenia
16-04-2018

35 - lecie młodzieżowego chóru Katedry św. Mikołaja

13 kwietnia w Paschalny Piątek w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, odb się koncert jubileuszowy z okazji 35 – lecia istnienia młodzieżowego chóru Katedry. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem dziękczynnym – molebnem sprawowanym przez JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba.

W świątyni obecni był marszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, radny sejmiku Województwa Podlaskiego Walenty Korycki oraz zastępca Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Edyta Jurkiewicz.


Młodzieżowy chór Katedry św. Mikołaja w Białymstoku powstał z błogosławieństwa ówczesnego Biskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy w 1982 r. Jego pierwszym dyrygentem i założycielem był protodiakon Bazyli Dubec. W latach 1988 – 2007 z zespołem pracował protodiakon Aleksander Łysynkiewicz. Obecnie dyrygentką chóru jest Joanna Jurczuk. Chór tworzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz młodzież pracująca. Głównym celem chóru jest śpiew podczas nabożeństw.

Jednakże chór często występował poza murami świątyni biorąc udział w: Prawosławnych Wieczorach Kolęd w Operze i Filharmonii Białostockiej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, którego chór jest wielokrotnym laureatem w kategorii chórów parafialnych miejskich, Białostockich Dniach Muzyki Cerkiewnej, a także w Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór kilkakrotnie dokonywał nagrań dla Telewizji Białystok oraz Radio Białystok. Ponadto występował w wielu miastach Polski jak: Warszawa, Rzeszów, Łódź, Lublin, Toruń, Tarnogród, Chełm, Biłgoraj czy Bielsk Podlaski, ale także za granicami kraju jak np. w Finlandii, Grecji i na Białorusi.

Jubileuszowy koncert chóru młodzieżowego zarejestrowany został przez diecezjalne radio Orthodoxia. Jubileusz chóru odb się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędowi Miasta Białystok, firmie Kan oraz prywatnym darczyńcom.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)