Logo
niedziela, 25 sierpnia 2019
św. męcz. Focjusza i Anikity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz 70-lecia parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie
Aktualności
06-06-2018

Jubileusz 70-lecia parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie

3 czerwca w niedzielę Wszystkich Świętych i Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie odbyły się uroczystości 70-lecia jej istnienia. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej w asyście dziekana olsztyńskiego ks. prot. Jarosława Jaszczuka oraz przybyłego duchowieństwa z dekanatu olsztyńskiego.

Na uroczystościach obecni byli Julian Osiecki - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Antoni Karaś - starosta powiatu mrągowskiego, Magdalena Lewkowicz - wicestarosta powiatu mrągowskiego, Otolia Siemieniec - burmistrz miasta Mrągowo, ks. Wiesław Świdziński - dziekan dekanatu mrągowskiego Kościoła katolickiego. Na uroczystości przybyli również pielgrzymi z Białegostoku z bractwa św. Mikołaja oraz wierni z parafii dekanatu olsztyńskiego.

Z homilią do wiernych zwrócił się Władyka Andrzej wyjaśniając w niej sens świętości i podkreślając ważność wyznawania wiary, które jest nieodłącznym elementem drogi do zbawienia. Podczas nabożeństwa wznoszone były modlitwy dziękczynne w związku z 200-leciem powiatu mrągowskiego oraz 670-leciem miasta Mrągowo.

Uroczystości swoim śpiewem uświetnił kwartet muzyki cerkiewnej Ikos pod dyrygenturą Michała Hajduczeni. Po uroczystej Liturgii odbyła się uroczysta procesja z ikoną św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich z cząstka relikwii św. Sergiusza (Zaharczuka).

Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście przekazując pozdrowienia w związku z jubileuszem. Starosta mrągowski odznaczył z okazji 20-lecia chirotonii biskupiej Arcybiskupa Jakuba, statuetką łabędzia - przyjaciela powiatu mrągowskiego. Burmistrz miasta Mrągowo wręczyła parafii odznaczenie - statuetkę Niezapominajkę podkreślając wkład jaki wnosi parafia do wielokulturowej i wielowyznaniowej społeczności miasta. Wydarzeniem kończącym jubileusz parafii był koncert kwartetu Ikos w sali widowiskowej CKiT w Mrągowie.

ks. Jarosław Kupryjaniuk

Fotoreportaż Piotra Dudy (kliknij tutaj)