Logo
niedziela, 25 sierpnia 2019
św. męcz. Focjusza i Anikity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»W Supraskim Monasterze powstają kolejne freski
Aktualności
31-07-2018

W Supraskim Monasterze powstają kolejne freski

Męski Monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu realizuje kolejny znaczący etap odtwarzania średniowiecznych fresków w głownej cerkwi ku czci Zwiastowania Bogurodzicy. Aktualnie prace prowadzone są w części środkowej świątyni – na łukach i sklepieniach naw bocznych. Kolejne prace przewidziane są na część ołtarzową.

Ożywają sklepienia i łuki. Są rekonstruowane jako kolejne po centralnej kopule, ponieważ to właśnie te części świątyni posiadają najlepsze opisy w zachowanych dokumentach historycznych. Prace przy freskach prowadzą dwie równolegle ekipy. Pierwsza – tynkarska, a druga – ikonograficzna. Proces koordynuje prof. Goran Janićijević z Akademii Sztuki i Konserwacji w Belgradzie (Serbia) – teolog, malarz, ikonograf, historyk sztuki, specjalista w dziedzinie fresków. Pomaga mu jego uczeń Miodrag Milutinović.

Malowanie trwa do późnych godzin nocnych, gdyż odbywa się na świeżym tynku. W ten sposób kolor wnika głęboko w tynk i pozostaje na nim na wieki.

– Nie możemy się doczekać kiedy freski pokryją także ściany części ołtarzowej – mówi biskup supraski Andrzej. Tegoroczne prace rozdzielone są na dwie części. Pierwsza część powstaje dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Ochrona Zabytków” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na początek sierpnia, tak aby parafie i pielgrzymi mogli modlić się podczas uroczystości święta Supraskiej Ikony Matki Bożej w odnowionej świątyni.

Druga część prac rozpocznie się na początku września. Zostanie wówczas rozpisana część ołtarzowa. Prace te będą uzależnione wyłącznie od ofiar naszych wiernych - Monaster Zwiastowania NMP w Supraślu, ul. Klasztorna 1, 16-030 Supraśl, Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Supraślu. Nr konta: 83 8060 0004 0680 0286 2000 0010.

Sławomir Kiryluk

fotoreportaż autora (kliknij tutaj)