Logo
niedziela, 25 sierpnia 2019
św. męcz. Focjusza i Anikity
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Jubileusz proboszcza parafii św. Anny w Królowym Moście
Aktualności
08-08-2018

Jubileusz proboszcza parafii św. Anny w Królowym Moście

7 sierpnia w dniu święta Zaśnięcia Sprawiedliwej Anny, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Anny w Królowym Moście. Po zakończonym nabożeństwie Arcybiskup Jakub poświęcił odrestaurowane freski zdobiące ołtarzową część świątyni. Hierarcha pozdrowił także wszystkich zebranych w świątyni. Szczególne pozdrowienia skierował do proboszcza ks. mitrata Eugeniusza Kosakowskego, który w tym roku obchodzi jubileusz 45 – lecia święceń kapłańskich. Z tej okazji Władyka Jakub odznaczył ks. Eugeniusza orderem św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego. 

Ks. Eugeniusz Kosakowski urodził się 12 stycznia 1946 r. w Waniewie w województwie podlaskim. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie otrzymał z rąk ówczesnego Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora święcenia diakońskie (24.06.1973) oraz kapłańskie (28.06.1973)

Pierwszą parafią ks. Eugeniusza był parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy. Następnie w latach 1979 – 1993 był proboszczem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach.  W latach 1993 – 94 pełnił obowiązki wikariusza parafii św. ap. Jakuba w Łosince.  W latach 1994 – 99 pełnił obowiązki proboszcza parafii św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze w diecezji wrocławsko – szczecińskiej. Od 8 października 1999 r. do chwili obecnej jest proboszczem parafii św. Anny w Królowym Moście.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Pawła Nasuty (kliknij tutaj)