Logo
środa, 17 lipca 2019
św. Andrzeja Rublowa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Biskup Andrzej w Synkowiczach na Białorusi
Aktualności
06-09-2018

Biskup Andrzej w Synkowiczach na Białorusi

31 sierpnia JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej na zaproszenie JE Najprzewielebniejszego Arcybiskupa Grodzieńskiego i Wołkowyskiego Artemiusza przebywał na grodzieńszczyźnie na Białorusi. Głownym punktem wizyty Władyki Andrzeja była Boska Liturgia w dniu święta Ikony Bogurodzicy "Wsiecaryca – Wszechkrólowa" w zabytkowej cerkwi św. Archanioła Michała w Synkowiczach. W świątecznym nabożeństwie uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Biskup Turowski i Mozyrski Leonid. 

Świątynia prawosławna powstała w pierwszej połowie XVI wieku z fundacji Konstantego Wasyla Ostrogskiego. Po zawarciu tragicznej w skutkach unii brzeskiej cerkiew zajęta została przez unitów. Parafia w Synkowiczach powróciła do Prawosławia jak większość parafii grodzieńszczyźny w 1839 r.

W II Rzeczypospolitej cerkiew została zrewindykowana na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego i przekzana jezuitom. Po II Wojnie świątowej Synkowicze znalazły się Białoruskiej SRR, a cerkiew zarekwirowano i zaadaptowano na magazyn. Dopiero w 1990 r czyli wraz z upadkiem komunizmu zwrócono ją parafii prawosławnej Od 2007 prowadzony jest remont obiektu podczas którego pod warstwą farby olejnej z okresu sowieckiego odkryto freski z napisami w języku starogreckim. Historycy architektury wskazują na podobieństwa między cerkwią w Synkowiczach, a podobnymi budowlami obronnymi w Wilnie, w monasterze w Supraślu oraz w Małomożejkowie.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż za orthos.by (kliknij tutaj)