Logo
środa, 17 lipca 2019
św. Andrzeja Rublowa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Uroczystości w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku
Aktualności
09-10-2018

Uroczystości w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku

7 października w XIX Niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W nabożeństwie uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Andrzej. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę października w tej białostockiej parafii na osiedlu Słoneczny Stok, obchodzone jest święto Ikony Bogurodzicy Wsiecaryca – Wszechkrólowa.

Po zakończonej Liturgii odbyła się uroczysta procesja wokół świątyni podczas której Arcybiskup Jakub poświęcił pomnik upamiętniający zburzoną w 1938 r. cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza.

W 1938 roku w Białymstoku rozebrano sobór Zmartwychwstania Pańskiego, która znajdował się przy obecnej ulicy Sienkiewicza - dziś znajduje się tu Komenda Wojewódzka Policji. Decyzja o rozbiórce ówczesnego wojewody białostockiego zapadła mimo niezakończonego procesu sądowego. Świątynia w której nie dane było odprawić ani jednego nabożeństwa bezpowrotnie zniknęła z mapy Białegostoku.  

W 1998 roku ówczesny Arcybiskup Białostocki i Gdański Sawa przygotowując erygowanie nowej białostockiej parafii zdecydował, że będzie ona upamiętniać najważniejsze święto Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Przekazał jednocześnie nowej wspólnocie przykazanie - zachowanie pamięci o zburzonym soborze Zmartwychwstania Pańskiego.

W 2018 roku, w osiemdziesiątą rocznicę zburzenia świątyni, wspólnota parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zapragnęła upamiętnić nieistniejącą cerkiew. Aby zachować pamięć o prawosławnych przodkach, dzięki którym w latach 1912-1915 powstała największa w mieście świątynia, aby przekazać pamięć o soborze i jego budowniczych kolejnym pokoleniom, wspólnota parafialna pod przewodnictwem proboszcza ks. prot. Marka Ławreszuka, powołała społeczny komitet budowy pomnika. Pisanym źródłem historycznym dla potomnych jest wydana przez parafię monografia poświęconą zburzonej cerkwi.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Jarosława Charkiewicza (kliknij tutaj)