Logo
środa, 17 lipca 2019
św. Andrzeja Rublowa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Poświęcenie fresków w cerkwi św. Mikołaja w Topilcu
Aktualności
05-11-2018

Poświęcenie fresków w cerkwi św. Mikołaja w Topilcu

4 listopada w XXIII Niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy, JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Mikołaja w Topilcu. Przed nabożeństwem Władyka Jakub poświęcił nowe freski zdobiące wnętrze topileckiej świątyni. Liturgię swym śpiewem uświętnił chór "Fili" Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku pod dyrygenturą Marty Filimoniuk.

Po przeczytaniu niedzielnej ewangelicznej perykopy, Hierarcha skierował słowa do zebranych w świątyni. Zauważył, że przypowieść o której był mowa w Ewangelii odpowiada na odwieczne pytanie ludzkości. Pytanie tym jest co dzieje się z życiem człowieka po jego śmierci. Przypowieść pokazuje dwóch ludzi ktorzy żyli w zupełnie inny sposób. Jeden to bogacz, który będąc ubrany w piękne szaty miał zaspokojone wszelkie życiowe potrzeby. Drugi to nędzarz o imieniu Łazarz, który leżał u wrót bogatego czekając na okazanie miłosierdzia. Dalej Ewangelista opisuje co się wydarzyło po śmierci obydwu ludzi.

Czy sama bieda była nagroda dla łazarza, a bogactwo przekleństwem bogatego ? Zdaniem Arcybiskupa to, czy znajdziemy się w objęciach raju zależy od tego w jaki sposób odnosimy sie do bagactwa w tym życiu. Należy pamiętać, że wszystko, co mamy jest nam dane od Boga. Jak podkreślił Arcybiskup, z ducha Ewangelii wyraźnie widać, że aby otrzymać życie wieczne należy być ubogim, ale ubogim duchem.

Na zakończenie uroczystości Władyka Jakub pozdrowił proboszcza parafii w Topilcu ks. prot. Jarosława Jóźwika oraz parafian. Wyrażając wdzieczność proboszczowi za trud jaki niesie w parafii, Arcypasterz odznaczył go orderem św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego. Słowa podziękowania padły również pod adresem najbardziej zasłużonych dla topileckiej świątyni parafian. Orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia odznaczony został cerkiewny starosta Leonid Leszczuk zaś orderem III stopnia Iroida Misiejczuk. Ponadto Listy pochwalne z rąk Władyki otrzymali: Danuta Sawicka, Eugeniusz Dubatówka, Grzegorz Leszczuk oraz Edyta Jurkiewicz.               

Arcybiskup Jakub poświęcił także parafialną świetlice, na którą zaadoptowano wyremontowane pomieszczenie gospodarcze należącą do topileckiej parafii.


protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Jarosława Charkiewicza (kliknij tutaj)