Logo
wtorek, 16 lipca 2019
św. Filipa Metropolity Moskiewskiego
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Nabożeństwo żałobne - panichida w intencji śp. Archimandryty Gabriela
Aktualności
25-11-2018

Nabożeństwo żałobne - panichida w intencji śp. Archimandryty Gabriela

24 listopada JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub odprawił nabożeństwo żałobne – panichidę w intencji zmarłego 22 listopada Archimandryty Gabriela. Nabożeństwo sprawowane było w skicie świętych Antoniego i Teodozjusza Kijowsko – Pieczerskich. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni z diecezji warszawsko – bielskiej i białostocko – gdańskiej w tym mnisi z męskiego monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Do skitu przybyły również mniszki z monasteru w Zwierkach na czele z przełożoną Ihumenią Anastazją.

Arcybiskup Jakub w słowie skierowanych do licznie zebranych na nabożeństwie powiedział m.in.: że jest kilka ważnych momentów w życiu, kiedy człowiek zbliża się do Boga w sposób wyjątkowy. Są nimi zdaniem Hierarchy: chrzest, bierzmowanie, sakrament małżeństwa, święcenia kapłańskie oraz moment rozłączenia się duszy od ciała. Dziś przeżywamy razem z Ojcem Gabrielem jego podróżowanie do Boga, dlatego też bardzo ważne są nasze modlitwy w intencji zmarłego.

Następnie Arcybiskup Jakub przytoczył życiorys zmarłego mnicha oraz wspólne trudy, jakie obaj nieśli przy odbudowywyjącym się supraskim monasterze. Na koniec Władyka Jakub przekazał wyrazy współczucia mamie o. Gabriela, jego braciom oraz dla których zmarły archimandryta był bliską osobą.

Archimandryta Gabriel urodził się w 1962 r. w Sokółce. Był absolwentem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od początku swojej drogi mniszej związany był z monasterem Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu, gdzie 6 kwietnia 1986 r. otrzymał postrzyżyny małej schimy otrzymując imię Gabriel na pamiątkę archanioła Gabriela. Dzień później z rąk ówczesnego biskupa białostockiego i gdańskiego Sawy otrzymał święcenia diakońskie, zaś 30 listopada 1986 roku święcenia kapłańskie. 21 maja 1998 r. został podniesiony do godności archimandryty. W latach 2000 - 2008 był namiestnikiem monasteru w Supraślu oraz proboszczem parafii przyklasztornej. 17 lutego 2007 r. obronił rozprawę doktorską pt.: „Zabłudów jako ośrodek kulturalno-religijny Kościoła prawosławnego”. Od 16 stycznia 2009 r. organizował życie mnisze w skicie Odrynkach-Kudaku. Ojciec archimandryta był spowiednikiem żeńskiego monasteru w Zwierkach.

protodiakon Wiaczesław Perek

videorportaż (kliknij tutaj)

fotoreportaż (kliknij tutaj)