Logo
poniedziałek, 24 czerwca 2019
św. Ap. Bartłomieja i Barnaby
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Święto patrona białostockiej Katedry
Aktualności
20-12-2018

Święto patrona białostockiej Katedry

19 grudnia w dniu modlitewnej pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy, Arcybiskupa Miry Licejskiej odbyły się parafialne uroczystości białostockiej Katedry św. Mikołaja. Nabożeństwom Całonocnego czuwania oraz Boskiej Liturgii przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczyli także JE Najprzewielebniejsi:Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz, Biskup Łódzki i Poznański Atanazy oraz Biskup Supraski Andrzej. Po zakończonej Liturgii odbyła się procesja z ikoną Świętego Cudotwórcy wokół Katedry.

Biskup Atanazy w okolicznościowej homilii powiedział m.in.  że Święty Arcybiskup Mikołaj to postać relalna, historyczna w odróżnieniu od świętego Mikołaja z telewizji. Jak podkreślił Władyka Atanazy patron białostockiej Katedry tak jak i dawniej tak i dziś spełnia nasze prośby przybliżające nas do zbawienia pod warunkiem iż nasza modlitwa będzie szczera i żarliwa.

Zwierzchnik diecezji białostocko – gdanskiej szczególne podziękowania za przybycie na najważniejsze święto diecezjalne skierował do Biskupa Atanazego. Ponadto Arcybiskup Jakub przekazał łódzkiemu Hierarsze pamiątkową panagiję z okazji jubileuszu 50 – tych urodzin.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Michała Sacharczuka (kliknij tutaj)