Logo
czwartek, 27 czerwca 2019
św. pror. Elizeusza
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Poświecenie tablicy upamiętniającej setną rocznice odzyskania niepodległości przez Białystok
Aktualności
22-02-2019

Poświecenie tablicy upamiętniającej setną rocznice odzyskania niepodległości przez Białystok

19 lutego w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański uczestniczył w oficjalnych miejskich uroczystościach jubileuszowych. Miały one miejsce na Rynku Kościuszki, a brały w niej udział kompanie honorowe służb mundurowych tj. policji, leśników, wojska, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz orkiestra wojskowa. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odczytany został apel pamięci, chwilę póżniej zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Arcybiskup Jakub poświęcił pamiątkową tablicę na budynku, gdzie do niedawna mieściło się Archiwum Państwowe na której widnieje napis: W hołdzie mieszkańcom Białegostoku walczącym o wolną Polskę, w 100. rocznicę przybycia do Białegostoku Wojska Polskiego oraz powrotu miasta do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej – Białostoczanie.

W okolicznościowym wystąpieniu prezydent Tadeusz Truskolaski przypominał, że mija dokładnie sto lat od dnia, w którym w tym samym miejscu, na Rynku Kościuszki, pojawiły się pierwsze patrole polskiego wojska.

– Warto uświadomić sobie wagę tej chwili, by zrozumieć entuzjazm, z którym ich powitano. Byli to reprezentanci niezależnej armii niepodległego kraju, zwiastujący naszemu miastu, że skończyła się epoka niewoli. Że Białystok staje się właśnie częścią odrodzonej Polski - mówił Tadeusz Truskolaski. – Nasz Białystok jest dziś miastem pięknym i wyjątkowym, z którego każdy z nas jest dumny. Wierzę, że radość sprzed stu lat wciąż zachowuje dla nas znaczenie. Wierzę również, że każdy z nas jest również dziś gotów do porozumienia, do współpracy ponad różnicami, do tak bardzo satysfakcjonującej pracy na rzecz naszej wspólnej przyszłości.

za bialystok.pl


Anna Kowalska, protodiakon Wiaczesław Perek