Logo
środa, 17 lipca 2019
św. Andrzeja Rublowa
Znajdujesz się na: Strona główna»Aktualności»Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów w dniu pamięci św. Teodora Tyrona
Aktualności
15-03-2019

Boska Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów w dniu pamięci św. Teodora Tyrona

Pierwszy tydzień Wielkiego postu charakteryzuje się szczególnym układem nabożeństw. Przez pierwsze cztery dni sprawowane jest wieczorem nabożeństwo powieczerza połączone z czytaniem pokutnego kanonu św. Andrzeja z Krety, arcybiskupa Krety wybitnego kaznodziei ówczesnych czasów. Kanon w poetycki sposób ukazuje drogę człowieka od głębokiego upadku do świętości. Jako przykłady do naśladowania podaje on sprawiedliwych znanych z Pisma Świętego. Głównym zadaniem kanonu jest wprowadzenie wiernych w okres duchowych zmagań, jakim jest Święta Czterdziesiątnica.


JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w poniedziałek uczestniczył w wieczornym nabożeństwie w białostockiej Katedrze św. Mikołaja, we wtorek w cerkwi św. Wlk Męczennika Pantelejmona w Zaściankach k/Białegostoku, we środę w Monasterze w Zwierkach, zaś we czwartek w Monasterze w Supraślu. Władyka Jakub uczestniczył także w porannych nabożeństwach w Katedrze, które składały się z godzin kanonicznych, izobrazitielnych oraz wieczerni.

Ponadto Arcybiskup Jakub przewodniczył w Katedrze, Boskiej Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów w środę oraz w piątek. W piątek pierwszego tygodnia postu, podczas Liturgii Władyka poświęcił przyniesione przez wiernych koliwo – gotowaną kaszę, pszenicę lub ryż przyprawiony rodzynkami, migdałami i orzechami.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż (kliknij tutaj)