„Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” Mt 25, 35-36.
Od początku wojny, po otrząśnięciu się z szoku i niedowierzania, wierni wraz z duchowieństwem parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Gdańsku ruszyli z pomocą poszkodowanym Ukraińcom, rozszerzając działalność Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS na tereny Pomorza oraz niosąc miłosierdzie każdemu potrzebującemu.
Pierwsze dni skupione były na organizacji najpotrzebniejszych produktów oraz miejsc, gdzie Uchodźcy znaleźliby schronienie. Dzięki gościnności naszych parafian, współpracy z Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz ośrodkami miejskimi, gminnymi i prywatnymi hotelami, na terenie naszej parafii udało się znaleźć schronienie dla ponad 500 osób, które zgłosiły się do naszej parafii. Swoją duszpasterską oraz materialną opieką parafia objęła 15 ośrodków na Pomorzu tj. w Trójmieście, Pruszczu Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Kolbudach, Kartuzach, Jastrzębiej Górze, Wejherowie, Kątach Rybackich, Tczewie oraz Pelpinie.
Od pierwszego dnia przy parafii oraz dzięki współpracy z Biblioteką Wojewódzką i Miejską w Gdańsku, w każdej filii bibliotek rozpoczęły działalność punkty zbiórki pomocy humanitarnej, skąd dzięki dobroci serca naszych wiernych oraz przyjaciół parafii wyjechały dwa busy najpotrzebniejszych produktów do Ukrainy, bus pomocy wyjechał do Akademii Supraskiej oraz Choroszczy, gdzie przebywają nasi podopieczni, bus pomocy dzięki współpracy z diecezją wrocławsko-szczecińską wyjechał do Wałcza i Ług, gdzie w domach parafialnych schronienie znalazła niezliczona ilość potrzebujących, a także 9 busów oraz wiele samochodów pomocy humanitarnej wyjechało z naszej parafii do potrzebujących zamieszkujących tereny Pomorza.
W każdą niedzielę, po drugiej Świętej Liturgii, parafia organizuje wspólne obiady dla potrzebujących oraz parafian, dzięki czemu nowi wierni naszej wspólnoty mają możliwość zapoznania się, wymiany doświadczeń, problemów, rozmowy z innymi ludźmi oraz z duchownymi, a przede wszystkim mogą psychicznie i fizycznie odpocząć od problemów. Regularnie w posiłkach uczestniczy już ponad 300 osób.
W każdą sobotę parafia organizuje trzymiesięczny kurs języka polskiego, w którym na dzień dzisiejszy uczestniczy 30 osób w dwóch grupach. Kurs ma na celu przygotowanie uczestników do podjęcia pracy, podniesienie swoich kwalifikacji oraz pomoc w codziennym życiu. W niedzielę przy parafii organizowane są również zajęcia artystyczno – twórcze dla najmłodszych dzieci.
4 kwietnia 2022 roku, w 40 dzień po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, odbył się charytatywny koncert chóru katedralnego w jednej z filii Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej w Gdańsku. Chór wystąpił przed szeroką publicznością, mającą w większości swój pierwszy w życiu kontakt z prawosławiem, dzięki czemu mogli dostrzec piękno, miłość oraz różnorodność prawosławia.
Parafia w imieniu swoim, wiernych, a przede wszystkim w imieniu naszych podopiecznych pragnie wyrazić wdzięczność wszystkim ofiarodawcom oraz ludziom, dzięki którym tak wielkie dzieło miłości mogło oraz nadal może funkcjonować. Wyrażamy wdzięczność każdemu z osobna i wszystkim wspólnie oraz zapewniamy o naszej modlitwie.
ks. Gabriel Masalski