Podsumowanie ponad 100 dni akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy w Gdańsku

Po ponad 100 dniach od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, Prawosławna Parafia w Gdańsku wciąż stara się nieść pomoc znajdującym się w potrzebie Ukraińcom. Nieustannie pod duszpasterską i materialną opieką znajdują się wierni, którzy odnaleźli swój dom, spokój i schronienie w Gdańsku.

Pod opieką parafii pozostają ośrodki w Trójmieście, Wejherowie, Kolbudach, Kartuzach, Pruszczu Gdańskim, Jastrzębiej Górze, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, a także prywatne domy oraz miejsca, gdzie mieszkają uchodźcy.

Dzięki współpracy z Biblioteką Miejską i Wojewódzką w Gdańsku, we wszystkich filiach (ponad 30) bibliotek zbierane były dary charytatywne, które – trafiając do parafii – zostały rozdysponowane pośród potrzebujących.

Dzięki pomocy Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos udało się wyposażyć w niezbędne rzeczy świetlicę i kuchnię parafialną, salę, w której prowadzone są zajęcia języka polskiego oraz zajęcia dla dzieci.

Dzięki wsparciu Eleos Diecezji Białostocko-Gdańskiej, a także ludzi dobrej woli, w parafii prowadzone są:
– spotkania dla wiernych wraz z posiłkami, przy których potrzebujący mogą wymienić się doświadczeniem, możliwościami pracy czy zakwaterowania, ale również odpocząć i w miłej atmosferze spędzić czas,
– zajęcia języka polskiego,
– zajęcia integracyjne dla dzieci,
– punkt pomocy dla potrzebujących.

Parafia w imieniu swoim, wiernych, a przede wszystkim w imieniu naszych podopiecznych pragnie wyrazić wdzięczność wszystkim ofiarodawcom oraz ludziom, dzięki którym tak wielkie dzieło miłości mogło oraz nadal może funkcjonować. Wyrażamy wdzięczność każdemu z osobna i wszystkim wspólnie oraz zapewniamy o naszej modlitwie.

ks. Gabriel Masalski

fot.: autor