Podwyższenie Krzyża Pańskiego

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Fastach

27 września JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył Boskiej Liturgii w Parafii Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Fastach. W przeddzień święta hierarcha przewodniczył nabożeństwu Całonocnego Czuwania w białostockiej katedrze podczas, którego odbył się obrzęd podniesienia św. Krzyża.

Podczas Boskiej Liturgii w parafii w Fastach homilię wygłosił Arcybiskup Jakub. Hierarcha powiedział,  że w dniu święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego przenosimy się na golgotę, na której nasz Zbawiciel oddał swoje życie za każdego z nas. W przeczytanej ewangelicznej perykopie słyszeliśmy opowieść o ukrzyżowaniu Chrystusa. Natomiast, przed czytaniami ewangelicznymi słyszeliśmy fragment Listu apostoła Pawła do Galacjan. Apostoł Paweł uczy nas w nim, że chrześcijanie powinni głosić Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś co są powołani spośród żydów i Greków jest Mocą Bożą.  

O głębokości tych słów świadczy zdaniem Arcybiskupa to, że krzyż jest nadal zgorszeniem dla wielu, nadal jest przedmiotem dyskusji, jedni go wieszają, a inni zdejmują. Jedni go czczą, a inni przekonują, że to głupstwo, ponieważ kłaniamy się przedmiotowi którym wymierzano karę. Wielu tak uważa bo,  nigdy nie zadało sobie trudu zrozumienia sensu oddawania czci krzyżowi. Obecnie jest wielu takich, którzy doskonale wiedzą, że krzyż jest symbolem naszego zbawienia, czują, że on jest mocą Bożą, dlatego chcą go zdejmować i bezcześcić.

Podczas święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego śpiewa się m.in. Krzyżowi  Twemu kłaniamy się Władco i się św. Zmartwychwstanie wysławiamy. Potwierdza to, że na krzyż Chrystusowy powinniśmy patrzeć zawsze przez pryzmat zmartwychwstania. Jak zauważył Arcypasterz, rzeczywiście do momentu ukrzyżowania Chrystusa, krzyż był jedynie narzędziem kaźni. Od momentu ukrzyżowania naszego Zbawiciela stał się symbolem naszego zbawienia. Krzyż stał się ołtarzem na którym złożona została ofiara Syna Bożego.

Na zakończenie uroczystości Arcybiskup Jakub pozdrowił proboszcza fastowskiej parafii ks. prot. Piotra Augustyńczuka, radę parafialną, chórzystów oraz wszystkich zebranych w świątyni. Hierarcha podziękował proboszczowi za przeprowadzenie i nadzorowanie remontu cerkwi zarówno jej wnętrza i jak elewacji zewnętrznej. Arcybiskup Jakub w imieniu św. soboru Biskupów PAKP odznaczył orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia Joannę Augustyńczuk a ks. prot. Piotra Borowika i gen. Mirosława  Sienkiewicza orderem św. Marii Magdaleny. Natomiast orderem św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego odznaczony został proboszcz fastowskiej parafii ks. prot. Piotr Augustyńczuk.

Na zakończenie proboszcz parafii ks. prot. Piotr Augustyńczuk podziękował Arcybiskupowi za wspólną modlitwę oraz wyraził wdzięczność wszystkim zaangażowanym w przygotowanie święta.

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Aleksander Perek i Paweł Krukowski