28 maja gdańska katedra świętowała pamięć przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari. Uroczystościom przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański. W przeddzień Hierarcha uczestniczył w nabożeństwie Całonocnego Czuwania.
Po odczytani Ewangelii do trójmiejskiej społeczności ze słowem pouczenia zwrócił się Arcybiskup Jakub. Hierarcha wyjaśnił dlaczego to akurat w niedzielę między świętem Wniebowstąpienia, a Pięćdziesiątnicą wypada wspomnienie Świętych Ojców I Soboru Powszechnego. To właśnie podczas Wniebowstąpienia Jezus pokazuje, że nie jest zwykłym człowiekiem, a Bogiem, który przyjął ciało i z tym ciałem wstąpił do nieba. Ojcowie I Soboru Powszechnego bronili tej właśnie prawdziwej nauki. Zebrali się oni by wspólnie zaświadczyć o wierze i współwieczności Syna z Bogiem i Duchem Świętym. Wśród Ojców w Nicei znajdował się również św. Mikołaj – biskup Miry Licejskiej. On również podczas soboru bronił prawdziwej wiary. Jego Ekscelencja zwrócił uwagę na postać św. Mikołaja, który od zawsze był wielce czczony za swoją miłość i oddanie dla Boga.
Hierarcha przywołał tekst troparionu do Świętego. Mówi się w nim, że święty biskup był wzorem wiary i obrazem pokory. W życiu każdego chrześcijanina jest ważne aby trzymać się prawdziwej wiary i być pokornym. Arcybiskup zauważył, że dzisiaj gdy stoimy w zapełnionej świątyni też chcielibyśmy być tymi wybranymi przez Boga, za których Jezus modlił się w czytanym dzisiaj fragmencie Ewangelii. Nawoływał więc abyśmy szli za słowem Apostołów, którzy przekazali wiarę, krocząc za Chrystusem w pokorze niosąc w cichości swój krzyż życiowy, który będzie dla każdego z nas zbawienny.
Po uroczystej świątecznej procesji proboszcz parafii – ks. prot. Dariusz Jóźwik podziękował Arcybiskupowi za przewodnictwo w Boskiej Liturgii oraz wiernym za liczne przybycie na obchody święta patrona gdańskiej katedry. Wśród przybyłych gości swoją obecnością zaszczycił Poseł na Sejm Piotr Adamowicz
Władyka zwizytował również budynki parafialne w których został wykonany remont termomodernizacji polegający na wymianie dachu, okien, ociepleniu stropów, instalacji centralnego ogrzewania podłogowego wraz z nową kamienna posadzką oraz kapitalnym remoncie elewacji. Hierarcha zapoznał się z aktualnym stanem świątyni, oraz domu parafialnego, które dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdańska, a także Województwa Pomorskiego w roku 2022 przeszły generalny remont. Duchowieństwo wraz z radą parafialną przedstawili Arcypasterzowi również plany na najbliższy czas polegające na wymianie głównego żyrandola wraz z całym wewnętrznym oświetleniem świątyni, a także restauracji utensyliów i przedmiotów wyposażenia świątyni, tak aby w najbliższym czasie można było dokończyć dzieła wszystkich pokoleń prawosławnych gdańszczan oświecając jedyną prawosławną świątynie w Trójmieście.
tekst: Paweł Nasuta, ks. Gabriel Masalski
fot.: Mirella Makurat