Redakcja Radia Orthodoxia w Serbii

W dniach 15 – 21 maja 2023 r. Redakcja Radia Orthodoxia wzięła udział w pielgrzymce do Serbii. Wyjazd odbył się z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego i przy wsparciu honorowego konsula Serbii w Białymstoku Jarosława Antychowicza.

Młodzież działająca w Radiu Orthodoxia pod duchowym przewodnictwem ks. dr. Jarosława Kupryjaniuka proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Mrągowie i absolwenta Wydziału Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Belgradzie miała okazję poznać tradycję i historię Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Pielgrzymi odwiedzili najważniejsze monastery m. in. średniowieczny XII wieczny klasztor w Studenicy i XIII wieczny monaster w Žičy. Ważnym punktem pielgrzymki było pokłonienie się relikwiom św. rycerza Teodora Tyrona w monasterze Nove Hopovo oraz wizyta w monasterach Celije i Lelić, gdzie spoczywają relikwie współczesnych świętych Mikołaja Velimirovicia i Justyna Popowicia.

Podczas wspólnego wyjazdu Redakcja Radia Orthodoxia miała okazję zapoznać się z działalnością prawosławnych mediów w Serbii. Owocnym spotkaniem była wizyta w rozgłośni radiowej Slovo ljubve – to prawosławne radio z siedzibą w Belgradzie, które tworzą zawodowi dziennikarze związani z serbskim patriarchatem. Pracownicy radia wymienili się swoimi doświadczeniami, zaprezentowali ramówkę programową oraz fonotekę muzyczną.

Dziennikarze Radia Orthodoxia odwiedzili też prawosławną telewizję HRAM działającą przy cerkwi św. Sawy Serbskiego w Belgradzie. Młodzież miała okazję porozmawiać z dyrektor programową, która przybliżyła historię prawosławnego kanału oraz zasady produkcji i emisji cerkiewnych audycji telewizyjnych. Podczas wizyty w telewizji HRAM ks. Jarosław Kupryjaniuk udzielił wywiadu w którym mówił o działalności Cerkwi prawosławnej w Polsce, poświęceniu świątyni Hagia Sophia w Warszawie i jubileuszu 100 lecia uzyskania autokefalii przez PAKP.

Pielgrzymka młodzieży diecezjalnego Radia Orthodoxia do Serbii była okazją do wspólnej modlitwy, poznania warsztatu pracy serbskich dziennikarzy oraz wzajemnej integracji. Wizyta w Serbii z pewnością będzie źródłem inspiracji przy przygotowywaniu kolejnych audycji emitowanych na antenie Radia Orthodoxia oraz pozytywnie wpłynie na warsztat pracy młodzieży działającej w diecezjalnej rozgłośni radiowej.

Redakcja Radia Orthodoxia wyraża wyrazy wdzięczności za wsparcie przy organizacji wyjazdu:

Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Jakubowi Arcybiskupowi Białostockiemu i Gdańskiemu

Jarosławowi Antychowiczowi honorowemu konsulowi Sebrii w Białymstoku, Prezesowi Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku oraz Prezesowi Infinity Group

Joannie Filas Kaczan Prezes fundacji KAN VISION

Anatolowi Timoszukowi Prezesowi Zarządu AC S.A.

Bartoszowi Sawulskiemu Prezesowi Unicell Poland Sp. z.o.o.

Walentemu Pacewiczowi Prezesowi Zarządu MPO Sp. z.o.o.

Walentemu Androsiukowi Prezesowi spółki komandytowej AW-Narzędzia

ks. Mateusz Kiczko

fot.: archwium Radia Orthodoxia