Świąteczne uroczystości ku czci św. Włodzimierza w Morągu

24 lipca w dniu pamięci św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza cerkiew w Morągu obchodzi dzień swojego patrona. Parafia w Morągu (filia parafii w Ornecie) jest jedną z  najmniejszych parafii w diecezji białostocko-gdańskiej.

 Mimo, że cerkiew jest mała, zebrała wielu ludzi. Przybyli tu wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości- aby wspólnie wznieść swoje modlitwy.

Kazanie wygłosił ks. Jan Kojło, w którym przypomniał, jak bardzo ważnym jest pielęgnowanie tradycji cerkiewnej i wgłębianie się we własną wiarę. Przypomniał, że tak jak św. Włodzimierz miał wielkie trudności z wprowadzeniem chrześcijaństwa na nasze ziemie, tak i my mamy teraz trudności z utrzymaniem swojej wiary. Sami tego nigdy nie dokonamy, ale z pomocą Bożą i za wstawiennictwem św. Włodzimierza osiągniemy to, do czego zostaliśmy powołani. W czasie świątecznych uroczystości słowo do wiernych skierował również ks. mitrat Anatol Ławreszuk, założyciel parafii, który w 1964 r. odprawił pierwszą liturgię w Morągu.

Po nabożeństwie został wyświęcony dzwon upamiętniający tragiczną w skutkach „Akcję Wisła” oraz nowe ikony w ikonostasie. Na koniec Boskiej Liturgii, wszystkim zebranym podziękował proboszcz parafii – ks. Dariusz Sulima. Podziękował wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe w zakupie ikon. Słowa wdzięczności skierował również parafiom prawosławnym w Białymstoku z cerkwi św. Mikołaja oraz Zaśnięcia NMP- które wsparły finansowo przedsięwzięcia parafii. Proboszcz podkreślił, jak wielkie znaczenie ma obecność na nabożeństwie wszystkich wiernych- szczególnie w tak małej parafii, kiedy wszyscy przeżywamy parafialną Paschę i wszyscy jednomyślnie wysławiamy imię naszego Pana.

Tekst: Anna Sulima

Zdjęcia: ks. Dariusz Sulima