Święto I LO w Białymstoku

17 grudnia JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, na zaproszenie dyrektor I LO w Białymstoku Anny Mituły, uczestniczył w obchodach Święta Szkoły, której patronem jest Adam Mickiewicz. W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. Obchody święta szkoły organizowane są co roku przed Bożym Narodzeniem, blisko daty urodzin patrona – 24 grudnia 1798 roku, dlatego też spotkanie ma charakter przedświąteczny.

Poproszony o zabranie głosu Arcybiskup Jakub powiedział, że świętowanie Bożego Narodzenia nie jest zwykłym obchodzeniem rocznicy urodzin naszego Zbawiciela, jest pewnego rodzaju uczestnictwem w wydarzeniu jakie miało miejsce w betlejemskiej grocie. Jak podkreślił Arcybiskup, bardzo ważne jest uświadomić sobie, że Chrystus rodzi się co roku w naszych sercach, po to by podźwignąć człowieka z upadku. Na zakończenie swojej wypowiedzi, Hierarcha życzył wszystkim zebranym Bożego błogosławieństwa, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2022 roku.

Pierwsze Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Białymstoku jest uznawane za najstarszą w mieście szkołę średnią. Historia powstania placówki sięga 1777 roku, gdy z inspiracji Izabeli Branickiej, pod patronatem Uniwersytetu Wileńskiego, powstała Szkoła Akademicka Zgromadzenia Białostockiego. Na przestrzeni lat szkoła kilkakrotnie zmieniała nazwę. Ostatecznie 1 września 1954 r. stała się I Liceum Ogólnokształcącym. 25 listopada 1977 r., w dwusetną rocznicę założenia, szkole nadano imię Adama Mickiewicza.

protodiakon Wiaczesław Perek

tekst i foto za www.bialystok.pl