Święty Ogień dotarł do Białegostoku. Przedsięwzięcie wsparł podlaski samorząd

Na ręce Najprzewielebniejszego JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego przekazał go w Wielką Sobotę marszałek Artur Kosicki w towarzystwie Sławomira Nazaruka, radnego sejmiku. To już trzeci rok z rzędu, gdy Samorząd Województwa Podlaskiego przy wsparciu władz Rzeczypospolitej Polskiej pomógł w sprowadzeniu Świętego Ognia z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Święty Ogień pojawia się w cudowny sposób i samoistnie w Grobie Pańskim w bazylice w Jerozolimie. Ma dla prawosławnych ogromne znaczenie duchowe i religijne. Symbolizuje bowiem Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.  Święto Zmartwychwstania zapala w naszych sercach ogień radości, światełko nadziei. Tak, jak w sobotę paschalną na Grobie Pańskim co roku zstępuje w cudowny sposób ogień – mówił abp. Jakub, przed rozpoczęciem sobotniego nabożeństwa.

Od lat trzech sprowadzenie Świętego Ognia jest realizowane przy współpracy podlaskiego samorządu i rządu RP. Wcześniej organizacja wyjazdów opierała się w dużej mierze na aktywności społecznej, ale to duże wyzwanie – organizacyjne, logistyczne i finansowe. W tym roku marszałek Artur Kosicki osobiście udał się z delegacją do Jerozolimy i po przybyciu do Warszawy przywieźli ogień do naszej świątyni. Bardzo za to dziękuję – podkreślił abp. Jakub.

Artur Kosicki zaznaczył, że to przedsięwzięcie traktuje jako obowiązek przedstawicieli samorządu województwa, w którym mieszka najwięcej prawosławnych. Cieszę się, że już po raz kolejny Zarząd Województwa Podlaskiego mógł wesprzeć tę ważną inicjatywę, jaką jest przywiezienie z Grobu Pańskiego Świętego Ognia właśnie tutaj, do Białegostoku. Oczywiście trafi on do wiernych w całej Polsce, ale nam przede wszystkim zależało na mieszkańcach województwa podlaskiego – podkreślał.

Marszałek, przekazując Święty Ogień na ręce Najprzewielebniejszego Abp. Jakuba, wyraził nadzieję, że „będzie on ogrzewał i rozświetlał serca wiernych przez najbliższe lata”.

W skład tegorocznej delegacji, która przywiozła ogień z Jerozolimy, weszli reprezentanci samorządu województwa: marszałek Artur Kosicki oraz Sławomir Nazaruk, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – ministrowe Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski. Bardzo ważny był też udział duchownych – JE Pawła, Biskupa Hajnowskiego i ks. Andrzeja Bołbota, prezesa zarządu Stowarzyszenia Bractwo Świętego Ognia.

Przedsięwzięcie wsparli wierni Polskiego Kościoła Prawosławnego poprzez parafie prawosławne z całej Polski.

za wrotapodlasia.pl

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka

foto. protodiakon Wiaczesław Perek