Uroczystości ku czci św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach

09 sierpnia Cerkiew wspomina pamięć św. Wielkomęczennika Pantelejmona. JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański z tej okazji przewodniczył uroczystej Boskiej Liturgii w parafii św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach.

 Świąteczną homilię wygłosił ks. Adam Jakuc. Przybliżył życie świętego Pantelejmona zwracając uwagę na jego bezinteresowną pomoc, która budzi wielki podziw. Podkreślił, że dzięki takiej skromności i niegasnącej wierze, możemy doświadczyć obecności i bliskości Boga. Ważne jest abyśmy brali przykład od św. Pantelejmona i czyniąc dobro innym, nie oczekiwali żadnych korzyści. Święty Męczennik pokazał wielką miłość do bliźniego i Boga. Tak samo jak Stwórca darzy bezinteresowną i bezgraniczna miłością każdego z nas.

Po Boskiej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja wokół świątyni, po której kazanie wygłosił Arcybiskup Jakub. Na koniec Jego Ekscelencja pozdrowił przybyłe duchowieństwo i parafian oraz podziękował proboszczowi parafii ks. mitratowi dr Anatolowi Szymaniukowi za przygotowanie uroczystości.

Paweł Nasuta

fot.: protodiakon Wiaczesław Perek