Warsztaty pisania ikon w parafii w Gródku

W dniach 30.01 – 03.02.2023 r. w świetlicy parafialnej w Gródku odbywały się warsztaty pisania ikon. W zajęciach brali udział uczniowie gródeckiej szkoły. Dzieci i młodzież pod czujnym okiem ks. prot. Jana Kojło, ks. Dariusza Sulimy oraz p. Anny Paprockiej poznawały tajniki pisania ikon.

Podczas warsztatów uczestnicy posługiwali się techniką pisania ikon wykorzystując temperę jajeczną na bazie naturalnych składników, w której farba jest skomponowana z naturalnych barwników ze spoiwem z żółtek jaj kurzych i białego wytrawnego wina. Uczestniczy warsztatów skupili się na  ikonie Matki Bożej. Wybór ikony nie był przypadkowy, gdyż świątynia parafialna jest poświęcona Narodzeniu Bogurodzicy.

W sobotę, 4 lutego po Boskiej Liturgii ikony dzieci i młodzieży zostały poświęcone. Na koniec nabożeństwa proboszcz parafii ks. mitrat Mikołaj Ostapczuk podziękował wszystkim uczestnikom za trud pisania ikon, instruktorom za przekazaną wiedzę oraz władzom gminy za pomoc finansową. Warsztaty zostały dofinansowane z Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych w Gródku. Zastępca Wójta, p. Lilia Waraksa otrzymała od uczestników ikonkę, która powstała na owych warsztatach.

Po nabożeństwie rodzice, dzieci i młodzież wybrali się na ognisko do Agroturystki Zacisze Markowszczyzna Swojskie Jadło, gdzie państwo Barbara i Wieczysław Markowscy przygotowali dla wszystkich pyszne smakołyki oraz kuligową atrakcję.

ks. Dariusz Sulima

Zdjęcia; Anna Sulima, Olga Kochanowicz, Julita Puchalska