Wszystkich Świętych w Białymstoku

30 czerwca w I Niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy, w dniu święta Wszystkich Świętych, JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski odprawił Boską Liturgię w cerkwi Wszystkich Świętych w Białymstoku.

Po przeczytanej ewangelicznej perykopie homilię wygłosił ks. prot. Piotr Kiryluk. Po zakończonej Liturgii miała miejsce uroczysta procesja wokół cerkwi, podczas której wznoszone były modlitwy w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu. W szczególności za spoczywających obok cerkwi śp. Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Nikanora i Biskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Michała.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Biskup Andrzej. Podkreślił znaczenie energii Ducha Świętego, które możemy odczuwać będąc w tym świecie. W energiach stwórczych i opatrznościowych uczestniczą wszyscy, nawet niewierzący. Świadome uczestniczenie w Bożych energiach prowadzi drogą do świętości. Jak podkreślił Arcypasterz, do świętości wezwani jesteśmy wszyscy. Słowa „Swiataja swiatym – Święte dla świętych” oznaczają, że św. Eucharystia przeznaczona jest dla tych, którzy są ochrzczeni w imię Trójcy Świętej. Jak zauważył Biskup Andrzej ludźmi świętymi pierwsi chrześcijanie nazywali tych, którzy przystępowali do Eucharystii. Od tamtej pory każdy chrześcijanin wezwany jest do świętości, aby żyć i realizować swoje życie ziemskie, nieustanie się uświęcając.

Biskup Andrzej w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP odznaczył proboszcza tamtejszej parafii ks. prot. Piotra Pietkiewicza orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia. Hierarcha podziękował w imieniu ordynariusza diecezji Arcybiskupa Jakuba za trud włożony w działalność parafii Wszystkich Świętych.  

Podczas tegorocznych parafialnych uroczystości wspominano 130 rocznicę od momentu konsekracji cerkwi. Dokonał jej 19 maja 1894 r. ówczesny dziekan białostocki ks. prot. Paweł Zieliński. Z tej okazji proboszcz wraz z Radą parafialną postanowili odnowić pomnik na miejscu wiecznego spoczynku ks. Pawła Zielińskiego, który znajduje się nieopodal świątyni.

 

protodiakon Wiaczesław Perek

fotoreportaż Jarosława Charkiewicza