XXVII koncert Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej

22 września o godz. 17.00, w cerkwi Św. Ducha w Białymstoku przy ul. Antoniuk Fabryczny 13, odbył się po raz dwudziesty siódmy koncert Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej. W ramach koncertu wystąpiło pięć zaproszonych chórów:

1. chór parafii św. Pantelejmona z Zaścianek
2. chór parafii św. Grzegorza Peradze w
Białymstoku
3. chór parafii Podwyższenia Krzyża Świętego
w Fastach
4. chór młodzieżowy Katedry św. Mikołaja w
Białymstoku
5. chór parafii św. Ducha w Białymstoku.

Koncert  nagrywany był przez diecezjalne radio Orthodoxia. Retransmisję koncertu będzie można odsłuchać na antenie i w mediach społecznych diecezjalnego radio Orthodoxia – www. orthodoxia.pl

Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej są doskonałą okazją do podtrzymywania tradycji śpiewu cerkiewnego, poprzez jego popularyzację wśród wykonawców i słuchaczy koncertu. Sprzyja to integracji środowiska mniejszości prawosławnej wokół tradycji muzyki liturgicznej. Dzięki możliwości zaprezentowania się chórom parafialnym obejmującym różne kategorie wiekowe (chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłych), następuje wymiana doświadczeń muzyczno – kulturowych. Wstęp wolny na koncert buduje poczucie tolerancji i wzajemnego porozumienia międzykulturowego. Wszystko to buduje pozytywny obraz wielokulturowości województwa podlaskiego.

Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej organizowane są przez Prawosławną Diecezję Białostocko-Gdańską przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Białegostoku oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

Retransmisja koncertu na stronie diecezjalnego Radio Orthodoxia

Paweł Nasuta

fotoreportaż Aleksandra Wasyluka