12 lipca w dniu modlitewnej pamięci św Apostołów Piotra i Pawła, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w cerkwi św. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku. W nabożeństwie uczestniczyli licznie przybyli duchowni z diecezji białostocko – gdańskiej i warszawsko – bielskiej na czele z przełożonym monasteru w Sakach archimandrytą Włodzimierzem. Podczas nabożeństwa wznoszone były szczególne modlitwy za włodarzy i mieszkańców Ełku, którzy w tym roku obchodzą jubileusz 600-lecia swego miasta. Po zakończonej Liturgii Arcybiskup Jakub poświęcił ikony umiejscowione na zewnętrznej elewacji nowobudowanej dzwonnicy.
Arcybiskup Jakub w słowie skierowanym do licznie zebranych, powiedział m.in., że Boska Liturgia jest momentem, kiedy się gromadzimy, by wychwalać Boga. Choć dzisiaj wspominamy liturgicznie świętych Piotra i Pawła, to jednak wychwalam samego Boga. Bo rzeczywiście przedziwny jest Bóg w swoich świętych. Apostołów Piotra i Pawła nazywamy koryfeuszami cs. pierwowierchownymi. To, że ich pamięć czcimy w jednym dniu podkreśla wielkości ich zasług i wyjątkowość ich posługi. Kontynuując Hierarcha powiedział, że chociaż czcimy ich w jednym dniu, to ci apostołowie byli bardzo różni i to pod każdym względem. Apostoł Piotr był prostym rybakiem obdarzonym niezwykłą wiarą. Razem ze swoim bratem Andrzejem był jednym z pierwszych apostołów Jezusa, świadkiem jego wielu cudów. Był ze swoim Boskim Nauczycielem na górze Tabor ale i podczas modlitwy w sadzie Getsemani. On tez jako pierwszy wyznał Chrystusa jako Syna Bożego.
Natomiast Apostoł Paweł urodził Małej Azji w gorliwej rodzinie żydowskiej. Prześladując pierwszych chrześcijan szczerze wierzył, że w ten sposób służy Bogu. Był świadkiem męczeńskiej śmierci pierwszego męczennika Stefana, następnie zajmował się prześladowaniem wyznawców Chrystusa w Judei. Będąc obywatelem rzymskim mógł swobodnie podróżować po Palestynie. Po drodze do Damaszku olśniło go światło z nieba i usłyszał głos Jezusa Chrystusa mówiący „Dlaczego mnie prześladujesz”. Wydarzenie to diametralnie zmieniło jego życie i od tej pory stał się gorliwym apostołem Chrystusa.
Arcypasterz zwrócił uwagę, że często myślimy po starotestamentowemu, że jeśli będziemy żyć zgodnie z przykazaniami to będzie się nam bardzo dobrze powodziło w tym życiu. Na przykładzie Apostołów widzimy zupełnie co innego. Obaj oddali swoje życie śmiercią męczeńską w Rzymie. Być z Bogiem w nowym testamencie nie oznacza, że będzie nam się dobrze powodziło w tym życiu, bowiem to życie na ziemi służy tylko po to, byśmy mogli otrzymać życie wieczne. Tego właśnie uczą nas apostołowie Piotr i Paweł.
W świątyni obecni byli przedstawiciele władz miejskich Ełku, Starosta Powiatu Ełckiego Marek Chojnowski, Wiceprezydenci Miasta Ełku Artur Urbański, Mirosław Hołubowicz, Przewodniczący Rady Miasta Michał Tyszkiewicz, Wójt gminy Czeremcha Jerzy Wasiluk oraz Aneta Werla – Dyrektor Ełckiego Centrum Kultury
Proboszcz parafii w Ełku ks. Rafał Łaszczuk serdecznie podziękował Hierarsze za wspólna modlitwę i arcypasterskie pouczenia. Wyraził także wdzięczność wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom, którzy w ramach akcji „Wspólne dzieło 2025” wsparli remont ełckiej świątyni.
W ostatni czasie zakończono prace remontowe na wewnątrz nowo powstałej absydy cerkwi w części ołtarzowej oraz rozpoczęto elewację klinkierową zewnętrzną absydy, wymieniono okna, rozpoczęto wymianę cerkiewnego dachu, zmodernizowano systemy bezpieczeństwa w cerkwi oraz wykonano system nagłośnieniowy, wykonano nowe ikony w górnej części elewacji dzwonnicy. Ponadto zakończono 1 etap remontu nowej świetlicy parafialnej w podpiwniczeniu plebanii.
protodiakon Wiaczesław Perek
fotoreportaż Jana Ławreszuka