Dzień pamięci św. Mikołaja Cudotwórcy w Gdańsku

18 maja w V niedzielę po święcie Paschy, w Prawosławnej Parafii katedralnej w Gdańsku odbyły się uroczystości poświęcone niebiańskiemu patronowi tutejszej Cerkwi, Św. Mikołajowi Cudotwórcy. 9 maja / 22 maja Cerkiew Prawosławna liturgicznie wspomina pamięć przeniesienia relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licejskiej do Bari. Obchodom święta przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.

Boskiej Liturgii asystowali ks. mitrat Witalis Leończuk, ks. mitrat Dariusz Jóźwik, ks. prot. Marek Antonowicz oraz protodiakon Piotr Pietrowski. Wierni gdańskiej parafii wypełnili cerkiew po brzegi dając wyraz wdzięczności patronowi za jego opiekę nad całą społecznością.

W okolicznościowym słowie skierowanym do zebranych w gdańskiej konkatedrze, biskup Andrzej zwrócił uwagę iż znajdujemy się w okresie paschalnym składającym się z pięknego i logicznego systemu nabożeństw bogatych w liturgiczną treść. Retrospekcje liturgiczne wydarzeń, które miały wówczas miejsce, potrzebne są nam do budowania prawdziwej wiary i dobrego życia. Kolejne niedziele po święcie Paschy poświęcone są osobom, które brały udział w wydarzeniach przed zmartwychwstaniem Chrystusa i po Jego powstaniu z martwych. W drugą niedzielę po święcie Paschy Cerkiew ukazuje nam postać św. apostoła Tomasza i związanej z nim historii. Natomiast w trzecią niedziele słyszymy w Ewangelii o osobach, które uczestniczyły w pogrzebie Chrystusa oraz były pierwszymi świadkami zmartwychwstałego Zbawiciela. Swoją szczególną uwagę Hierarcha skupił na postaci Samarytanki, z którą związana jest V niedziela. To postać św. Fotini (Swietłany) oraz jej spotkanie z Chrystusem jest właśnie nierozerwalnie połączona z okresem paschalnym Cerkwi Prawosławnej. Władyka Andrzej przytoczył również postać św. Mikołaja, historię związaną z Jego życiem oraz późniejszą drogą jego relikwii.

Podczas nabożeństwa wznoszone były usilne modlitwy za wszystkich wiernych gdańskiej parafii. Od wielu lat gdańska wspólnota skupia wokół siebie prawosławnych gdańszczan, ale również otacza swoją duszpasterską opieką wiernych którzy przyjechali do Gdańska z różnych stron świata. To właśnie Prawosławna Parafia w Gdańsku stała się ich miejscem spotkania i relacji z Panem Bogiem, dzięki czemu nadal mogą świadczyć o swojej wierze, świętym Prawosławiu. Po zakończeniu Liturgii, Biskup Andrzej wraz z proboszczem gdańskiej parafii ks. mitratem Dariuszem Jóźwikiem serdecznie podziękowali wszystkim przybyłym na świąteczne uroczystości. Po nabożeństwie wszyscy zebrani udali się na wspólny uroczysty obiad , będący w tradycji prawosławnej niezwykle ważnym elementem okołoliturgicznego, wspólnego przeżywania święta.

ks. Gabriel Masalski