8 grudnia JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański wziął udział w otwarciu wystawy ikon bułgarskich w Muzeum Podlaskim w Ratuszu.
8 grudnia JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański wziął udział w otwarciu wystawy ikon bułgarskich w Muzeum Podlaskim w Ratuszu.
6 grudnia w cerkwi św. męcz. archimandryty Grzegorza (Peradze) w Białymstoku została sprawowana historyczna, pierwsza Boska Liturgia. Przewodniczył jej JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.
Świątecznym uroczystościom w dzień święta Wprowadzenia Przenajświętszej Bogurodzicy do Świątyni przewodniczył Jego Ekscelencja Andrzej, Biskup Supraski. Hierarcha przed Świętą Liturgią po odczytaniu modlitw „na odnowienie świątyni” poświęcił cerkiew po remoncie.
Dnia 4 grudnia w gdańskiej katedrze prawosławnej odbył się koncert promujący nową płytę „KOLĘDY” wydaną przez Katedralny Chór Prawosławnej Parafii św. Mikołaja w Gdańsku.
4 grudnia w dzień święta Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański przewodniczył Boskiej Liturgii w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.
Inicjatywa jest odpowiedzią na wniosek Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Uhonorowanie tego cennego zabytku piśmiennictwa cyrylickiego oraz języka staro-cerkiewno-słowiańskiego będzie dobrą okazją do przybliżenia jego historii i treści.
21 listopada to dzień pamięci św. archanioła Machała i wszystkich niebiańskich mocy. W tym dniu jedna z najstarszych parafii Bielska Podlaskiego obchodzi swoje święto parafialne, na którym obecny był JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.
21 listopada w dzień Soboru Arcystratega Michała i Wszystkich św. Mocy Niebios – patrona Policji, w cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Topolanach, zostało odprawione nabożeństwo w intencji policjantów, pracowników Policji i ich rodzin. Uczestniczyli w nim funkcjonariusze i pracownicy Policji z podlaskiego garnizonu.
Jak co roku, w listopadzie wzniesione były modlitwy dziękczynne za dyrekcję i pracowników Polskich Kolei Państwowych oraz wszystkich spółek związanych z tą profesją. Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański.
15 listopada po akatyście do św. Męcz. Gabriela odbyło się spotkanie nowego zarządu Bractwa z JE Najprzewielebniejszym Jakubem Arcybiskupem Białostockim i Gdańskim.