Wielkopostne rekolekcje duchowieństwa dekanatu sokólskiego

Z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w cerkwi Zaśnięcia NMP w Ostrowiu Północnym, 2 kwietnia miały miejsce wielkopostne rekolekcje duchowieństwa okręgu sokólskiego. Rolę spowiednika przyjął na siebie ks. Aleksander Klimiuk, zaś sprawowanej następnie Boskiej Liturgii Uprzednio Oświęconych Darów przewodniczył Biskup Supraski Andrzej.

Po zakończonym nabożeństwie, ze słowem duchowego pouczenia do zgromadzonych zwrócił się biskup Andrzej.

– Wiemy, że Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus, przed tym jak został ukrzyżowany, udał się na pustynię, gdzie przez 40 dni się modlił, dając nam przykład tego, jak powinniśmy się przygotowywać do ważnych duchowo wydarzeń. Najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym jest Pascha Chrystusowa, do której obecnie przygotowujemy się poprzez czterdziestodniowy post. Okres postu nazywany jest wiosną duchową, dlatego że umartwiając swoje ciało, dajemy inną perspektywę własnej duszy, by mogła ona wznieść się ku niebu. Poprzez post oczyszczamy też własne serca, bowiem tylko czystym sercem – jak głosi hymn, można ujrzeć Boga.

W dalszych słowach hierarcha pozdrowił wszystkich od Arcybiskupa Jakuba oraz podziękował dziekanowi okręgu – ks. Włodzimierzowi Misiejukowi oraz proboszczowi ostrowskiej parafii – ks. Aleksandrowi Klimiukowi, za organizację rekolekcji. Zwracając się do ogółu duchowieństwa oraz wiernych, bp Andrzej podziękował za uczestnictwo we wspólnej modlitwie i zjednoczeniu się w kielichu Eucharystycznym, życzył też sił i wytrwałości na ostatni – najtrudniejszy okres postu.

za: www.cerkiew-sokolka.pl