25 maja, w dzień po modlitewnym wspomnieniu św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego, patronów diecezji białostocko–gdańskiej, odbyła się doroczna konferencja duchowieństwa i pracowników świeckich Prawosławnej Diecezji Białostocko – Gdańskiej.
Coroczne zebranie duchowieństwa rozpoczęło się od Boskiej Liturgii w monasterze Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu sprawowanej przez JE Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego. Hierarsze asystował JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski, księża dziekani oraz wyznaczeni kapłani. Po przeczytaniu ewangelicznej perykopy ze słowem do zebranych, zwrócił się ks. prot. Marek Antonowicz. Podczas uroczystej Liturgii Arcybiskup Jakub odznaczył w imieniu Soboru Biskupów PAKP ks. prot. Jarosława Jóźwika – proboszcza parafii św. Mikołaja w Topilcu prawem noszenia mitry zaś ks. prot. Jarosława Jaszczuka proboszcza parafii Opieki Matki Bożej w Olsztynie i dziekana olsztyńskiego prawem noszenia krzyża z ozdobami. Ponadto ks. Grzegorz Wasiluk odznaczony został prawem noszenia nabiedrennika.
Tegoroczne zebranie odbyło się tradycyjnie w murach Akademii Supraskiej. Część plenarną konferencji rozpoczął Arcybiskup Jakub. Hierarcha przedstawił zebranym w auli Akademii Supraskiej najważniejsze wydarzenia minionego 2025 roku. Arcybiskup wspomniał zmarłych w roku sprawozdawczym kapłanów diecezji oraz przedstawił tych, którzy otrzymali święcenia w 2025 roku. Następnie przedstawił bieżące wyzwania i problemy stojące przed parafiami należącymi do diecezji białostocko–gdańskiej, jak i przed całą diecezją.
Kolejnym punktem konferencji były sprawozdania z działalności dekanatów, które złożyli księża dziekani: białostockiego – ks. mitrat Jerzy Boreczko, gdańskiego – ks. mitrat Dariusz Jóźwik, olsztyńskiego – ks. prot. Jarosław Jaszczuk, sokólskiego – ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk, gródeckiego – ks. mitrat Jan Jaroszuk.
Następnie sprawozdanie finansowe z działalności diecezji złożyła księgowa diecezji, mgr Ewa Bartoszuk. O działalności bieżącej i planach Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” mówił jego dyrektor ks. prot. Radosław Kondraciuk. Sprawozdanie z prac Wydziału Katechetycznego Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej złożył dyrektor wydziału – ks. prot. Piotr Fiedoruk. Działalność Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej przybliżyła przewodnicząca Julia Markowska. W drugiej części konferencji uczestnicy wysłuchali referatu ks. mitrata dr Andrzeja Lewczaka pt.: „Ochrona danych osobowych w obliczu zagrożeń związanych z nowymi technologiami”.
protodiakon Wiaczesław Perek
fot.: protodiakon Wiaczesław Perek & Paweł Nasuta













