W dniach 14-16 marca w Monasterze Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy w Zwierkach odbędzie się „Spotkanie rekolekcyjne w duchu hezychazmu” współorganizowane przez Bractwo Świętych Cyryla i Metodego. . Prowadzącym rekolekcje będzie o. hieromnich Jeremiasz z Parafii Archanioła Michała w Sokołowsku.
Zapraszamy wszystkich wiernych, którzy pragną: pogłębić swoją relację z Bogiem, oczyścić serce i umysł, lepiej zrozumieć prawosławną tradycję monastyczną, doświadczyć wspólnoty w duchu pokornego wyciszenia i modlitwy, bardziej świadomie przeżyć okres Wielkiego Postu i dokonać wzrostu w swoim życiu sakramentalnym.
14.03.2025r.
godz. 17:00 Nabożeństwo wieczorne / cerkiew
godz. 20:30 Wprowadzenie do rekolekcji / dom pielgrzyma
godz. 21:30 I sesja modlitewna / dom pielgrzyma
godz. 22:30 Odpoczynek / dom pielgrzyma
godz. 00:00 Boska Liturgia / cerkiew
15.03.2025r.
godz. 7:00 Praktyka metanii, „Kanon pokajanny” i modlitwa w ciszy godz. 8:00 Śniadanie / dom pielgrzyma
godz. 9:00 Rozważanie słów „Filokalii” – i II Sesja modlitewna / dom pielgrzyma
godz. 10:30 Odpoczynek / dom pielgrzyma
godz. 12:00 II Sesja modlitewna / dom pielgrzyma
godz. 13:30 Obiad / dom pielgrzyma
godz. 14:30 Marszruta modlitewna / cerkiew
godz. 15:30 Odpoczynek, możliwość indywidualnej rozmowy / dom pielgrzyma
godz. 17:00 Całonocne Czuwanie – Misterium Pokajania / cerkiew
godz. 20:30 Kolacja / dom pielgrzyma
godz. 21:30 III Sesja modlitewna poprzedzona modlitwami „Kanonu przed św. Eucharystią” / dom pielgrzyma
16.03.2025r.
godz. 7:00 Praktyka metanii, IV Sesja modlitewna i modlitwa w ciszy
godz. 8:30 Godziny kanoniczne i Boska Liturgia – Misterium Eucharystii / cerkiew
godz. 10:30 Podsumowanie rekolekcji i rozmowa przy kawie / dom pielgrzyma
Wielki post to czas przemiany, podczas którego prawosławny chrześcijanin poprzez post cielesny, duchową otwartość i ofiarność wobec „braci mniejszych” dokonuje przewartościowania swojego życia. Nieodzownym elementem tej drogi jest modlitwa, wyciszenie oraz kontemplacja, składniki życiotwórcze (w synergii Boga i człowieka), które w dzisiejszym świecie nie jest łatwo zdobywać. Niemniej, doświadczenie pokoju w Duchu Świętym wraz z owocami psychofizycznej oraz metafizycznej równowagi zawsze jest ofiarowane – „wrota pokajania” – pragnącym zbawienia. Cerkiew Prawosławna wyciąga rękę do swoich wiernych proponując uczestnictwo w dedykowanych dla tego czasu nabożeństwach: Wielkim Kanonie Pokutnym Św. Andrzeja z Krety, Liturgii Uprzednio Uświęconych Darów, Jutrzniach czy Wieczerniach, podczas których wielokrotnie czytana jest modlitwa Św. Efrema Syryjczyka. Dla jeszcze większego skupienia i formacji duchowej parafie, monastery, bractwa i różne społeczności organizują rekolekcje.
Szczególne miejsce w tradycji monastycznej Cerkwi Prawosławnej posiada Modlitwa Jezusowa, którą odmawiają od wieków – dopełniająco, według reguły, czy w całkowitej przemianie umysłu, serca i cielesności – mnisi oraz mniszki rozlicznych zgromadzeń, szczególnie hezychaści, a która też coraz częściej jest odkrywana i praktykowana przez rzesze wiernych na całym świecie. Koncepcja hezychazmu, z której owa modlitwa pochodzi, zakłada, ze każdy człowiek jest zdolny do przebóstwienia, osiąganego przez działanie zbawczych energii Bożych, a drogą do niego jest pokajanny trud wewnętrzny owocujący w posłuszeństwie ojcu duchowemu wraz z nieodłącznymi „skrzydłami”: postem i nieustającą modlitwą.
Mając świadomość, że najbardziej korzystnym miejscem dla zaznajomienia się bądź pogłębienia prawosławnego czucia, rozumienia i samej ożywiającej praktyki Imienia Bożego, jest środowisko, w którym się ona zrodziła, zapraszamy do uczestnictwa w niniejszym wydarzeniu.
Więcej informacji i zapisy : ks. Jan Tichoniuk 728-308-558 / rekolekcje.zwierki@gmail.com