Obchody święta Wojska Polskiego

15 sierpnia w Polsce obchodzony jest dzień Święta Wojska Polskiego. Z tej okazji JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

W świątyni obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i wojskowych: Bohdan Paszkowski- wojewoda podlaski, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Paweł Lachowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej Jarosław Lewocki oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Podlaskiego. W uroczystym nabożeństwie służby mundurowe reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Tego dnia wznoszone były szczególne modlitwy o pokój, o żołnierzy pełniących służbę w Wojsku Polskim oraz za tych którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.

Po zakończonym nabożeństwie, do zebranych ze słowem zwrócił się Arcybiskup Jakub. Podkreślił zadanie duchowieństwa i wiernych jakim jest modlitwa za pokój i uczynienie wszystkiego, aby ten pokój zachować. Zaznaczył jak trudnym i ważnym zadaniem jest bycie wsparciem duchowym oraz aby nieustannie przypominać o miłości do bliźniego i ideałach chrześcijańskich. Na koniec podziękował za obecność przedstawicielom władz państwowych i samorządowych, służbom mundurowym i duchowieństwu.

Po nabożeństwie Arcybiskup Jakub uczestniczył w świątecznych obchodach miejskich podczas, których Jego Ekscelencja wziął udział w uroczystości nadania sztandaru VI Oddziałowi Związku Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku.

Paweł Nasuta

zdjęcia za: https://18pr.wp.mil.pl/pl/