Świętego męczennika Gabriela w monasterze w Zwierkach

3 maja, drugiego dnia święta Paschy, który w tym roku jest jednocześnie dniem modlitewnej pamięci św. męcz. młodzieńca Gabriela, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił św. Liturgię w żeńskim monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach. W św. Liturgii uczestniczył Jego E kscelencja Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski oraz duchowni Diecezji Białostocko – Gdańskiej.

Po zakończonym nabożeństwem odbyła się uroczysta procesja z relikwiami świętego młodzieńca wokół głównej świątyni monasteru poświęconej św. Gabrielowi. W słowie skierowanym do zebranych na uroczystości arcybiskup powiedział m.in., że dziś obchodzimy pamięć św. męczennika, który oddał swoje życie dla Chrystusa. Dziś, znajdując się w okresie paschalnego tygodnia, zagadnienie śmierci jest jeszcze bardziej akcentowane przez Cerkiew. Bowiem Jezus Chrystus sprawił, niszcząc wrota piekła, że śmierć przestała być końcem życia. Dzięki Niemu stała się początkiem nowego życia.

Na zakończenie hierarcha pozdrowił wszystkim zebranych na monasterskich uroczystościach. Szczególne pozdrowienia skierował do przełożonej zwierkowskiej wspólnoty monastycznej ihumenii Anastazji wraz siostrami.

zdjęcia:  Jarosław Charkiewicz